Revoluce v dopravě. Policie zastaví vůz ovladačem a auta budou komunikovat | E15.cz

Revoluce v dopravě. Policie zastaví vůz ovladačem a auta budou komunikovat

Revoluce v dopravě. Policie zastaví vůz ovladačem a auta budou komunikovat
Konec policejních honiček má umožnit systém vypnutí motoru na dálku. Na snímku Lotus Evora
• 
ZDROJ: Výrobce

msc
nos

Americké ministerstvo dopravy sází v oblasti zvýšení bezpečnosti dopravy na auta, která si při jízdě vzájemně vyměňují informace o rychlosti, směru jízdy či aktuální pozici vozu. V Evropě se hovoří o dálkových ovadačích, které by umožnily policistům zastavit pronásledované auto.

O záměru povolit nasazení komunikační technologie V2V (vehicle to vehicle) informoval ředitel amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu David Friedman. „Až se tyto technologie všeobecně zavedou, může to znamenat revoluci v bezpečnosti silniční dopravy,“ doplnil Friedman. Jeho úřad plánuje v nejbližší době zahájit první kroky vedoucí k právnímu zakotvení využití této technologie v chytrých vozech.

Nová technologie umožňuje automobilům si na silnicích vyměňovat základní údaje o rychlosti, směru a aktuální poloze, a to až desetkrát za sekundu. Podle odhadů NHTSA by tato výměna informací mohla zabránit až osmdesáti procentům srážek, které nekončí zraněním či smrtí řidiče.

Osobní data zůstanou tabu

Vyměňovaná data se nemají týkat osobních údajů řidiče ani vozu. Automobily budou moci tato zařízeními identifikovat jen v případech, kdy to bude nezbytné k řešení nebezpečné dopravní situace, ujistil úřad.

Ten nyní dokončuje analýzu dat shromážděných během ročního pilotního programu testování V2V v okolí Detroitu. V rámci něj výzkumníci vybavili testovanými bezdrátovými zařízeními zhruba 3000 osobních a nákladních vozů a autobusů.

Propojení vozidel povede také ke vzniku úplně nového a extrémně přesného systému informování řidičů o aktuálních dopravní situaci či výskytu dopravních nehod. Aliance automobilových výrobců nicméně upozornila, že ještě bude nutné vyřešit otázky zabezpečení a soukromí údajů, cenovou dostupnost nové technologie i právní a regulační rámec.

Vypnout motor na dálku

Svůj vlastní výklad a zapojení technologie, která by měla zvýšit bezpečnost dopravy na evropských silnicích, připravuje také Evropská unie. Jak nedávno upozornil britský portál Autoexpress.co.uk, evropská síť Enlets přišla s plánem na zabudování dálkově ovládaných „vypínačů“ motorů do automobilů.

Pokud by policie či jiné donucovací orgány potřebovaly zmíněný vůz zastavit, požádaly by centrálu o dálkové vypnutí motoru stíhaného vozu. Technologie má být dostupná do šesti let.

Univerzální dálkový systém, který umožní zastavit stíhaný vůz na dálku má policistům ulehčit práci a zamezit nebezpečným honičkám. „Auta na útěku jsou velmi nebezpečná pro chodce i ostatní vozy v provozu. Policisté zatím nemají prakticky žádný prostředek, jak pronásledované řidiče zastavit a při honičkách dochází často k nehodám,“ píše se ve zprávě. Entles zároveň hovoří o zlepšení technologií automatického rozpoznávání SPZ a sdílení zpravodajských informací. Projekt podle informací britského portálu podporuje ministerstvo vnitra, úředníci i policisté.

Autor: msc, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!