Robotí invaze je tady, na pulty míří levný umělý pracovník | E15.cz

Robotí invaze je tady, na pulty míří levný umělý pracovník

Robotí invaze je tady, na pulty míří levný umělý pracovník
Stane se robot Baxter počátkem masivní expanze robotiky do výroby? (Foto: Rethink Robotics)
• 
ZDROJ: Rethink Robotics

Miloslav Hamřík

Podle mezinárodní federace robotiky pracuje v současné době v továrnách na celém světě zhruba 1 100 000 robotů. Těžkým nemyslícím strojům ale nyní v USA vyrostla konkurence v podobě nového a levného robota.

Nová epocha robotiky možná nenápadně odstartovala v USA, kde byl představen nový robot, který dokáže pracovat na továrních linkách bezpečně po boku lidí. Novinka zamíří do prodeje již příští měsíc a bude k zakoupení za 22 tisíc dolarů (asi 425 tisíc korun).

Robotí tvůrci z firmy Rethink Robotics uvádějí, že jejich výtvor nazvaný Baxter se přizpůsobuje svému okolí a naprogramovat jej dokáží během půl hodiny i zaměstnanci bez zkušeností s roboty. Stačí jen pohybovat rameny robota a sledovat výraz jeho „tváře“ na displeji.

Dnešní generace robotů pracuje zpravidla odděleně od člověka, někdy i v klecích. Typický průmyslový robot by totiž díky svým rychlým pohybům, silným ramenům a výkonným motorům mohl neopatrného člověka snadno zabít. Inženýři ovšem Baxtera navrhli právě s ohledem na práci v provozu s lidmi. Disponuje jen omezenou rychlostí a především váží pouhých 75 kilogramů.

Baxter je vybavený dvěma rameny se sedmi různými osami pohybu a podobnou hybností jako má člověk. Robot dokáže naučené objekty pomocí kamery sám lokalizovat a uchopit. Díky tomu se vyrovná jak se špatně umístněnými součástkami, tak s proměnnou rychlostí dopravního pásu.

Právě pro plnění jednoduchých až hloupých úkolů byl zkonstruován. Zatímco jeho větší a starší bratříčkové na automobilových linkách vynikají nadlidskou rychlostí i přesností, Baxter jde opačnou cestou, protože on se umí přizpůsobovat změnám ve svém okolí.

Zakladatel společnosti Rodney Brooks připouští, že z počátku bude Baxter zvládat jen omezený počet úkolů. Je ale optimistou, věří, že díky neustálým inovacím, se jeho skutečný potenciál teprve objeví.

Autor: Miloslav Hamřík
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!