Rozhlédněte se. YouTube spustil podporu přenosu živého videa v 360 stupních

Virtuální realita na lasvegaském technologickém veletrhu CES

Virtuální realita na lasvegaském technologickém veletrhu CES Zdroj: Lubor Jarkovsky

Gigant mezi poskytovateli videoobsahu na internetu – YouTube, spustil podporu přenosu živého videa ve 360 stupních. Prostorový přenos videa, v němž se divák může buď pomocí počítačové myši či naklánění mobilního telefonu „rozhlížet“, YouTube podporuje již zhruba rok. Přenosy živých videí ale podle mnohých chyběly ke spuštění revoluce v on-line dostupnosti například koncertních představení nebo sportovních klání.

„Ať už jde o sportovní událost, koncert nebo rodinnou sešlost, všichni jsme někdy zažili pocit, že tam chceme být, ale nemohli jsme. Virtuální realita a 360stupňová videa nám tuto fyzickou překážku umožní překonat,“ píše ve svém blogu produktový šéf YouTube Neal Mohan.

YouTube od roku 2011 zprostředkovává fanouškům živý přenos začátku jednoho z nejslavnějších hudebních festivalů v USA – Coachella. Letos prý podle Mohana poprvé v historii fanouškům nabídne ještě „něco víc“: živý přenos z prvního víkendu Coachelly ve 360 stupních. Ke včerejšímu datu YouTube spustil také podporu přenosu prostorové hudby se speciálními efekty podtrhujícími vzdálenost jednotlivých instrumentů od posluchače atd.

Ukázková 360stupňová videa

Na tvorbě obsahu firma spolupracuje s dalšími společnostmi jako VideoStitch či Two Big Ears. Mohan se ve svém blogu zavázal rovněž v blízké budoucnosti zpřístupnit ve 360stupňovém videu také své eventy vysílané v rámci projektu „Space“.