ŘSD vrátilo Eurovii k opravě zvlněný úsek D47 u Ostravy | E15.cz

ŘSD vrátilo Eurovii k opravě zvlněný úsek D47 u Ostravy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vrátilo stavební společnosti Eurovia CS k opravě zvlněný úsek dálnice D47 u Ostravy. Firma použila špatný podkladový materiál. Uvedl to pověřený ředitel ŘSD René Poruba. Mluvčí Eurovie Petra Kučerová sdělila, že firma neshledala důvody, proč ŘSD stavbu vrací, a celou záležitostí se budou zabývat právníci.

Na devítikilometrovém úseku dálnice mezi Bělotínem a Ostravou ŘSD reklamuje 901 vad. ŘSD dnes vyzvalo zhotovitele k tomu, aby převzal stavbu zpět a uvedl ji do souladu se smlouvou o dílo, řekl Poruba. Dodal, že ŘSD bylo uvedeno v omyl v použití materiálu, když Eurovia CS použila ocelárenskou strusku. „Neviděli jsme ještě žádný dokument ze strany Eurovie, že opravdu měli odsouhlasený tento materiál,“ poznamenal Poruba. Problematická struska podle něj může být na celých devíti kilometrech úseku, stavitel mluví jen o dvou kilometrech.

V zadávací dokumentaci stavby, smluvních podmínkách i zvláštních technických kvalitativních podmínkách stavby podle Poruby není o ocelárenské strusce ani zmínka v pozitivním slova smyslu. V jedné příloze, která je zpracovaná společností Unigeo, je řečeno, že ocelárenská struska je naprosto nevhodný materiál pro použití do náspu dálnice, uvedl. Poruba doplnil, že ŘSD bude čekat na odpověď Eurovie CS v přiměřené lhůtě, zhruba 30 dnů. „Pokud do té doby zhotovitel neodpoví, budeme postupovat dále v dalších právních krocích,“ upozornil.

„Stavbu jsme postavili a předali tak, jak smlouva ukládala a také reklamace se řeší v souladu se smlouvou. ŘSD přebíralo každou vrstvu, všechny materiály byly schváleny, což můžeme doložit. Stavba také byla řádně zkolaudována,“ oponuje Kučerová. Podle Poruby ŘSD udělá vše pro to, aby úsek nebyl uzavřen. „Budeme ho uvádět zpět do takzvaného zkušebního provozu, v jakém byl v roce 2007,“ podotkl.

Problematický úsek dálnice postavilo za 4,3 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala Eurovia CS. Úsek je v provozu od prosince 2007. Severomoravská D47 se začala budovat v roce 2004, nyní se stavba blíží ke svému konci. Zbývá dostavět poslední část mezi Bohumínem a hranicemi s Polskem. ŘSD tvrdí, že škody na dálnici jsou v řádech stamilionů korun. Podle Eurovie ovšem škody dosahují jen 125 milionů korun. Taková částka představuje zhruba tři procenta z celkových nákladů, což je podle ředitele firmy Martina Borovky obvyklé riziko, s kterým se počítá. Eurovia tvrdí, že většinu údajných vad způsobilo ŘSD špatnou nebo nedostatečnou údržbou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video