Ruská kosmická loď úspěšně dovezla zásoby pro Mezinárodní vesmírné stanici | E15.cz

Ruská kosmická loď úspěšně dovezla zásoby pro Mezinárodní vesmírné stanici

Ruská kosmická loď úspěšně dovezla zásoby pro Mezinárodní vesmírné stanici
nákladní loď Progress M-52
• 
ZDROJ: Crew of Expedition 11, public domain, wiki

ČTK

Ruská nákladní kosmická loď Progress se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici(ISS), pro jejíž posádku dopravila 2,5 tuny zásob. Progress dovezl náklad paliva, kyslíku, vody, potravin a vědeckého vybavení, který měl koncem dubna na ISS dopravit jiný ruský "vesmírný kamion", jeho let se ale nezdařil. Koncem června ztroskotala hned při startu také mise americké nákladní lodi Dragon.

Na orbitální stanici je nyní tříčlenná posádka. Tvoří ji Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly, kteří na ISS stráví rok, a další ruský kosmonaut Gennadij Padalka, jehož nynější mise začala koncem března a skončit má v září.

„Jídla je 430 kilogramů. Je to o 100 kilogramů více, než se vypravovalo na předchozí nákladní lodi,“ uvedla agentura TASS s odvoláním na údaje z řídícího střediska.

Dorazilo ovoce i sladkosti

Podle Alexandra Agurejeva, který má zásobování vesmírné kuchyně na starosti, jde o standardní příděly vesmírné stravy, včetně masových a rybích konzerv, čerstvá jablka, pomeranče, rajčata, cibuli a česnek, jakož i sladkosti.

Ruská loď dopravila na ISS také americký náklad o hmotnosti 186 kilogramů a americké vědecké zařízení, které váží dalších 55 kilogramů.

Vesmírný kamion Progress, který měl koncem dubna na ISS dopravit zásoby, vypověděl poslušnost kvůli závadě třetího stupně nosné rakety. Loď se pak 8. května propadla zpět do zemské atmosféry, kde zanikla. Nehoda oddálila návrat části posádky ISS na Zemi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!