Ruské stavebnictví ovládá nejistota, vyhlídky nejsou špatné | e15.cz

Ruské stavebnictví ovládá nejistota, vyhlídky nejsou špatné

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research vykazují stavební firmy podnikající v Moskvě nejistotu ohledně svého dalšího vývoje. Výhledy do budoucna však podle respondentů nemusejí být špatné. Ruský trh je sice perspektivní, má však pro někoho možná těžko překonatelná specifika.

[file:2900:small:left]

Ještě nedávno se hovořilo v souvislosti s Ruskem o perspektivním a solventním trhu. Váhání před vstupem do moskevské oblasti představovalo značnou konkurenční nevýhodu. Současně však platilo a dosud platí, že specifika ruského trhu vyžadují jeho dokonalou znalost a také přístup šitý na místu, co se týká analýzy všech rizik a možností. Ekonomický vývoj v Rusku vytváří poměrně dobré předpoklady pro aktivní vstup zahraničních firem. Řada oblastí ekonomiky stále disponuje zastaralou výrobní základnou, dopravní, telekomunikační a logistické struktury jsou poddimenzovány a vyžadují dobudování a modernizaci. Budoucnost firem však závisí na mnoha obtížně předvídatelných faktorech.

#####Příznaky finanční krize

Moskevská oblast patří k nejdůležitějším správním celkům Ruska a lze ji považovat za ekonomicky nejrozvinutější část země. Ekonomický růst v moskevském regionu a rozvoj tamních firem je velmi důležitý pro každou společnost, která plánuje expanzi do Ruska. V případě stavebních firem by měla být součástí analýzy rizik a možností také kvalitativní studie stavebnictví, jež nabízí ucelenou sondu do oboru. Tato studie sice hovoří o poklesu a obavách, prognózy pro další roky jsou však podle respondentů o poznání optimističtější. Zástupci firem v moskevském regionu vyjmenovali velké množství faktorů, které limitují jejich růst. Patří k nim zejména byrokracie, nedostatečné finanční zdroje a silná konkurence. Existují také obavy z politických změn. To vše přispívá k nestabilitě a obavám.

#####Studie moskevského stavebnictví

#####Hledání perspektiv ruského trhu

Je nepopiratelné, že nejlépe si vedou regiony v evropské části Ruska a surovinově bohaté regiony na východě s dostatečnou kupní silou. Patří sem Moskva, Moskevská oblast, Sankt Petěrburk a Leningradská oblast, dále Sverdlovská a Omská oblast, Volgogradská, Chanty-Mansijský autonomní okruh, Tatarstán, Baškortostán a další. Oborem číslo jedna nadále zůstává strojírenství, které dominuje ve vývozu Ruska. Uplatnění českých strojírenských firem na ruském trhu se předpokládá i do budoucna, neboť bude třeba ještě výrazněji modernizovat ruskou výrobní sféru. Stavební společnosti očekávají, že jejich rozvoj budou ovlivňovat (kromě již zmíněného) také změny v oblasti financování ruských firem včetně možných podpor ze strany státu, nevylučují ani politické změny či změny v poptávkách zákazníků. Současnou situaci ve stavebnictví hodnotí jako období nejistot, pro následující období je však jejich prognóza o poznání optimističtější - růst očekává 65 procent oslovených zahraničních společností.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video