Ruskou kosmickou loď Progress zradila nosná raketa, odpadla příliš brzy | E15.cz

Ruskou kosmickou loď Progress zradila nosná raketa, odpadla příliš brzy

Ruská nákladní loď Progress
Ruská nákladní loď Progress
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zkázu ruské kosmické nákladní lodi Progress, která měla koncem dubna dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), zavinila závada nosné rakety, oznámil šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Igor Komarov.

Předběžné šetření ukázalo, že se třetí stupeň rakety Sojuz, která vynášela Progress na oběžnou dráhu, oddělil příliš brzy. Plavidlo s nákladem 2722 kilogramů zůstalo bez pohonu asi 20 kilometrů od plánované výšky.

Progress se tak stal neovladatelným hned po startu z kosmodromu Bajkonur 28. dubna, kdy s ním pozemní středisko ztratilo spojení. Loď se pak 8. května dostala zpět do zemské atmosféry, kde v nastalém žáru zanikla.

Návrat posádky ISS se odkládá

Nehoda oddálila návrat části posádky ISS, která se měla původně vrátit na Zemi tento týden. Nyní bude muset počkat do června, uvedla agentura TASS. Na ISS je nyní šest kosmonautů - tři Rusové, dva Američané a italská zástupkyně za Evropskou kosmickou agenturu (ESA).

Další nákladní loď Progress má zamířit k ISS až v červenci a v září poletí na ISS další kosmonauti. S nimi má být i britská zpěvačka Sarah Brightmanová jako již osmá vesmírná turistka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video