Rytíři v bílém čekají na superšermírnu

Malý mostecký šermířský oddíl dosahuje kvalitních výsledků. Těší se na novou šermírnu.

Most / Před osmi lety Petr Lískovec vzkřísil v Mostě sportovní šerm. Od té doby je tam opět oficiální oddíl, který spadá pod TJ Baník Most.

„Novodobé začátky byly těžké, začínali jsme od nuly. Nebylo žádné vybavení, peníze, neměli jsme zkušenosti s organizací a metodikou. Dodnes, pokud je to v mých silách, oddílu poskytuji potřebné vybavení. Chci ho udržet pohromadě, i když není početný. Vždyť je to jeden z nejstarších sportů vůbec,“ vzpomíná na nelehký vznik šermířského oddílu trenér Petr Lískovec.

Klub má v současné době třináct členů. Jako jediný v kraji se specializuje na boj s fleretem. To je jedna se základních disciplín v šermu, těmi dalšími jsou kord a šavle.

„Rozdíl mezi boji s fleretem a kordem je na dlouhé povídání. Boj s fleretem je pestřejší, kreativnější a svižnější. Na boj s kordem se dá z fleretu přejít vždycky a bez problémů. Opačně to jde těžko,“ objasňuje trenér rozdíly. Zájemci o tenhle tradiční, ale opomíjený sport, se můžou do oddílu hlásit celoročně. Pro začátek šermíř potřebuje jen kvalitní obuv. Při souboji prakticky neexistují zranění. „Výzbroj je z vysoce kvalitních a odolných materiálů, takže rodiče nemusí mít strach, že jim děti domů budou chodit samá modřina,“ říká Lískovec.

V současné době trénují dvakrát týdně na Druhé základní škole v Mostě, ale šermíři vzhlížejí ke sportovní hale, která je nyní v rekonstrukci. V její nové podobě se počítá i s novou šermírnou. Ta by měla být pýchou Mostu i celé republiky.

Na začátku září vstoupil oddíl do další sezóny a hned na prvních závodech dosáhli mostečtí šermíři na dobré umístění.

„Jak Pavel Lískovec, tak Alena Singerová postoupili do osmičlenného finále v kategorii kadeti a kadetky. Pavel skončil na třetím místě a Alena osmá. Všiml si nás i trenér reprezentace a střediska vrcholového sportu a dostali jsme pochvalu. Řekl, že odvádíme dobrou práci,“ chlubí se trenér.