S cizí ženou v cizím pokoji. S vrtačkou

Velkým firmám se nevyplácí jezdit k drobným opravám. V tu chvíli nastupuje hodinový manžel.

Chomutov / Ideální manžel? Ten, který doma všechno opraví. Může ho mít každá žena, když si ho půjčí. V případě Václava Herka z Chomutovska za tři stovky na hodinu.

Název nové profese vyvolává dojem, že jde o erotickou službu. „Jen za tři stovky na hodinu? To bych si nechala líbit,“ řekla při zmínce o hodinovém manželovi jedna z žen, které Sedmička oslovila.
Kutilové ale důrazně, nejčastěji už na svých webových stránkách, upozorňují, že sexuální služby neposkytují.

S kufrem plným nářadí a pantoflemi zvoní u bytů, kde si ho objednali. Pětatřicetiletý chlapík tvrdí, že ovládá devatero řemesel. „Vyučil jsem se stavebním truhlářem. Dobré řemeslo, ale špatně placené,“ vysvětluje, proč se mu nevěnuje.

Lépe než hodinový manžel by na něj možná sedělo Ferda Mravenec – práce všeho druhu. Profesi, nad jejímž názvem se kdekdo pozastaví, dělá necelý rok. Jako jeden z prvních v okrese.

Lidé ho nejčastěji volají ke kapajícím kohoutkům. Ale také proto, aby jim smontoval či přestěhoval nábytek nebo když v bytě malují.

„Teď dělám u staršího pána, který si chtěl vymalovat sám, ale už to nezvládá. Nejdřív jsem mu jen míchal barvu, ale už maluju i strop, protože to je pro něj namáhavé,“ podotýká.

Nejezdí pomáhat jen důchodcům. Žádají si ho osamělé ženy, ale i ty, jejichž manželé nejsou příliš šikovní, nemají čas nebo se „bojí“ vrtačky. „Větší firmy častokrát ohrnují nad malými zakázkami nos. Nevyplatí se jim jet třeba na výměnu vodovodního těsnění,“ upozorňuje Herko.

Když Anna Burešová z Mostu zjistila, kolik by ji stála výměna zásuvky, zděsila se. Pak jí ale kamarádka doporučila hodinového manžela. „Bylo to o hodně levnější a ještě mi za tu hodinu opravil dvířka kuchyňské linky,“ pochvaluje si.

Hodinoví manželé fungují jako několik řemeslníků v jedné osobě, ale některým pracem se vyhýbají. Zpravidla se nepouštějí do úkonů, na které je třeba mít odborné znalosti. „Nedělám elektrorozvody. Jsem schopný přezdít umakartové jádro, ale elektřinu svěřím specializované firmě, kterou si najmu,“ poznamenává.

Václav Herko říká, že u nich doma je hodinovým manželem jeho žena. „Protože jsem pořád v práci, naučila se štukovat, malovat i opravit vodovodní sifon,“ dodává v položertu.