S nohou na plynu. Za pět bodů

Sedmička testovala řidiče, zda dodržují povolenou rychlost ve městě.

Řidičský průkaz má Adam Levý od osmnácti let. Za patnáct let za volantem neměl jedinou dopravní nehodu. Jen dvakrát platil pokutu. Jel příliš rychle. „Naštěstí to bylo v době, kdy ještě policisté nesbírali body, takže mě to stálo pár stokorun. Teď už si dávám pozor. I když silnější auta svádí k rychlejší jízdě, a to i ve městě,“ tvrdí Levý. Že řidiči nedodržují povolenou rychlost v ulicích Klatov, potvrdil i dvouhodinový test Sedmičky. U cedule značící konec města měli za tu dobu čtyři řidiči na tachometru devadesátku namísto povolené padesátky, maximálně šedesátky.

Vzhůru na Plzeň

Čtyřproudový hlavní silniční tah na Plzeň si řada řidičů plete s rychlostní silnicí. Mladík za volantem stříbrného firemního Renaultu Megane přišlápl plynový pedál hodně brzy. U nové nemocnice má na tachometru sedmdesátku, u benziny o deset kilometrů víc a ceduli s koncem Klatov míjí devadesátkou. Černé audi s českobudějovickou poznávací značkou, které tudy jelo o deset minut déle, to samé. Řidič za volantem postaršího audi naopak rychlost dodržuje. I když je po Plzeňské ulici povoleno jet šedesátkou, raději ubere na padesát. V těchto místech ale často riskují i chodci. Například čtyřproudovou silnici přebíhají stavební dělníci z nedaleké nemocnice.

„Někdy na nás řidiči i troubí. Ale kudy přecházet, když tu není žádný přechod,“ stěžuje si Josef Mach. Čtyři proudy, rovná silnice. Stejná situace jako v Plzeňské ulici se opakuje i na Domažlické. Řidič za volantem černého audi a se značkou z Karlových Varů přidává plyn už na výjezdu z kruhového objezdu u Tesca. Na křižovatce do sídliště pod Hůrkou už má sedmdesátku. A město opouští s devadesátkou na tachometru. Muž s dodávkou jede sice pomaleji, ale i tak povolenou rychlost překročil o deset kilometrů. Naopak rychlost snižovali během redakčního testu všichni řidiči, kteří přijížděli od Domažlic do Klatov. Puškinova ulice a Plánická jsou rovněž dva hlavní tahy z města ven. Rychlé jízdě tu zčásti brání silniční ostrůvek v Puškinově ulici a nový kruhový objezd v Plánické ulici.

„Už je to tu lepší, ale byly doby, kdy jsem raději s dcerou přešla silnici, než abych ji samotnou pustila do školy,“ tvrdí Radka Hánová. Během redakčního testu si rychlou jízdu v této části města vyzkoušel řidič černého BMW s plzeňskou poznávací značkou. Od školy směrem k centru měl na tachometru osmdesátku. Jedno auto před sebou dokonce předjel. Odřený obrubník u silničního ostrůvku v Puškinově ulici ale vypovídá o tom, že s povolenou rychlostí to tady nebude úplně v pořádku. Důkazem je smrtelná nehoda před pár měsíci, kdy tady řidič narazil do stromu v přilehlém parku. Také německý řidič za volantem suzuki si s rychlostí ve městě hlavu neláme. Před ostrůvkem má sedmdesátku, pak zpomaluje, ale vzápětí přidává plyn až na osmdesát.

Za body a za peníze

Policejní mluvčí z Klatov Dana Ladmanová přiznává, že řidičů překračujících povolenou rychlost je hodně. Právě na ně se často zaměřují policejní kontroly. Výsledek? Pokuty a sbírání bodů. A u překročení povolené rychlosti to není málo. „Pokud zadržíme řidiče s devadesátikilometrovou rychlostí ve městě, přijde o pět bodů. Zároveň mu hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun a také zákaz řízení vozidel od šesti měsíců až na rok,“ říká Ladmanová.