Saab je o krok blíž zániku, úřady zabavují jeho majetek | E15.cz

Saab je o krok blíž zániku, úřady zabavují jeho majetek

Saab
Saab
• 

ČTK, bru

Švédské úřady dnes začaly zabavovat majetek zadlužené automobilky Saab. Snaží se získat peníze na splacení dluhů Saabu vůči dodavatelům a daňové správě, na kterou věřitelé své pohledávky převedli. Sdělil to agentuře Reuters Hans Ryberg ze švédského úřadu pro vymáhání dluhů při daňové správě.

Tým inspektorů již začal oceňovat likvidní aktiva Saabu s ohledem na možnou exekuci, pokud automobilka nevyrovná splatné dluhy. Ke dnešku měla firma zaplatit 5,1 milionu švédských korun (13,5 milionu korun) a v nejbližší době má Saab splatit celkem 42 milionů švédských korun. Úřad pro vymáhání začal také zkoumat bankovní účty firmy. Podle Ryberga zatím našel peníze v bance SEB a tento účet je nyní zmrazen.

Výroba automobilky Saab byla v dubnu zastavena, protože její dodavatelé kvůli nezaplaceným účtům přerušili dodávky. Firma obnovení výroby opakovaně odložila. Se spuštěním produkce nyní počítá nejdříve na konci srpna.

Vlastníkem Saabu je firma Swedish Automobile, původně nizozemská Spyker Cars. Ta se začátkem loňského roku dohodla s americkou automobilkou General Motors, že od ní koupí ztrátový Saab za 400 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Dohoda zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Swedish Automobile uzavřela dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda, které by měly vyřešit dlouhodobější financování Saabu. Čínští investoři by tím získali většinu ve Swedish Automobile, a Saab by se tak stal již druhou švédskou automobilkou pod čínskou kontrolou. Peníze ale zatím nedorazily. Loni čínská společnost Geely koupila švédského výrobce osobních vozů Volvo Car od amerického koncernu Ford Motor.

Proces zabavování ve Švédsku obvykle trvá jeden až tři měsíce a může být kdykoli přerušen, pokud Saab zaplatí své dluhy, řekl agentuře Bloomberg zástupce daňové správy Tommy Barkman. Pokud proces doběhne do konce, může úřad požádat o vyhlášení bankrotu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.