Šachista Karpov otevře na Kladensku první šachovou školu v ČR

šachy, ilustrační foto

šachy, ilustrační foto Zdroj: Sedmicka

Buštěhrad na Kladensku bude mít od pátku první šachovou školu v ČR. Otevře ji šachový velmistr Anatolij Karpov a škola ponese jeho jméno. Děti na místní základní škole budou šachy učit zkušení trenéři. Škola zatím plánuje otevření dvou kroužků pro 40 dětí. V budoucnosti by je chtěla rozšířit.

Škola šachu bude podle ředitelky zatím zahrnovat pouze kroužky, které se budou konat až třikrát týdně. „Bude to obnášet změnu školního vzdělávacího programu, ale připravujeme, že bychom to potom začlenili do výuky. Zatím to ale poběží jako kroužky,“ vysvětlila ředitelka školy Věra Sklenářová.

Škola kvůli tomu požádala o grant, z kterého by chtěla platit například trenéry a v budoucnosti výuku ještě rozšířit. „Počítáme s tím, že ta základna bude ještě větší,“ dodala ředitelka. Podle Sklenářové se totiž šachu v buštěhradské škole věnuje kolem 50 dětí, což je zhruba pětina z celkového počtu žáků. Dva kroužky bude zatím navštěvovat po 20 dětech podle jejich stáří. Podle ředitele nedalekého lidického památníku Milouše Červencla vznikla myšlenka školy šachu před rokem, kdy Karpov poprvé navštívil Lidice.

Anatolij Karpov je ruský šachista, který deset let držel titul mistra světa. Z trůnu ho v roce 1985 sesadil po sérii těžkých zápasů jeho velký rival a další z geniálních šachistů poslední doby - Garri Kasparov. Do roku 1990 ještě oba rivalové sehráli pět náročných zápasů, ale titul už Karpov zpátky nezískal.

Jejich souboje se staly legendárními, z obou mužů se stali nesmiřitelní rivalové. Jejich rivalita měla i politické pozadí, jelikož Kasparov svého soka považoval za chráněnce tehdejšího komunistického režimu. Dnes je Kasparov významným představitelem opozičního hnutí, které požaduje odchod vládnoucímu tandemu premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva.