Šaty dělaj člověka. Pardon, vlastně psa

Chovatelka Hana Navrátilová šije pro svou smečku yorkšírských teriérů mikiny, bundy i svetry. Oblečením zásobuje i psy svých přátel.

Když vyrazí manželé Navrátilovi se svými pěti psy na procházku, vzbuzují rozruch. Zaujmou už tím, že mají tolik yorkšírských teriérů. Úsměvy nebo užaslé pohledy ale sklízejí i z jiného důvodu. Když je zima, své psy oblékají do svršků, které pro ně šije a plete jejich majitelka. Čtyřnohá Sára si tak vykračuje po ulici v oranžovo-černém svetru, psí slečna Roxy má na drobném tělíčku navlečenou červenou bundu s černou číslicí, pes Charlie třeba modrou mikinu s kapucí.
„Ze začátku, když jsme začali chodit ven s oblečenými psy, říkal jsem ženě, že s ní nikam chodit nebudu. Postupně jsem si ale zvykl a dneska oblečení považuju za velkou výhodu,“ říká majitel psů Vítězslav Navrátil. Vychvaluje hlavně praktickou stránku oděvů. Na drobné psy se nenabalí špína z ulice, v zimě se jim na srst nelepí sníh, a když jsou teploty nízko, drobná těla zvířat oblečení ohřívá, a tak jsou pak méně často nastydlá. S šitím oblečení pro psy začala Hana Navrátilová zhruba před čtyřmi lety. „Pořídili jsme si jednoho psa, Charlieho, a ten když byl sám doma, tak brečel. Koupili jsme mu proto kamarádku Maggie, aby nebyl tak sám, když jsme v práci,“ vzpomíná Navrátilová. Jenže brzy zjistili, že je Maggie nemocná a kvůli své chorobě i náchylná právě k nastydnutí. Přinesli fence tedy první obleček z obchodu. „Jenže ceny mi připadaly nehorázné. Čtyři sta až tisíc korun za svetr, šest stovek za bundy. Za tak malý kousek látky. Řekla jsem si, proč nezkusit šít na psy, když jsem dřív šila na děti,“ vypráví Navrátilová.

Mají vlastní skříň

První psí oblečky ušila ze starých věcí, které nosili členové rodiny. Zkoušela, jak co nejlépe udělat a jak trefit správnou velikost. „Nejdřív si připravím střihy, stejně jako když se šije na člověka. Psa změřím a dělám obleček na míru,“ vysvětluje Navrátilová.

Její čtyřnozí kamarádi tak mají mikiny, rifle, bundy, kšiltovky, kombinézy s nohavičkami i bez nebo pletené svetry. Dnes mají yorkšírové rodiny Navrátilových tolik oblečení, že jim majitelé pořídili vlastní skříň.
Hana Navrátilová má po letech praxe už techniku šití vypracovanou do detailu. „Už nerecykluji staré oblečení. Naopak vybírám si zvláštní materiály, látky se zajímavým potiskem. Nejčastěji nakupuji přes internet,“ říká Navrátilová. Pro své psy, kteří mají delší srst, upřednostňuje hladší materiály. Za roky oblékání svých mazlíků zjistila, že se do takové látky psí srst nezamotává a je pohodlnější i pro zvířata.

Dlouhé přípravy

S krejčovinou občas pomáhá i manžel Navrátilové. „Já spíš řeším mechanickou část šití. Přidělávám patenty a podobně. Kolikrát se mi nechce, ale co nadělám. Raději ale při šití zabavím psy,“ dodává Navrátil.
Oblečení jednoho psa do úboru trvá tak čtvrt hodiny. Přes léto v oblečcích nechodí, to až v zimě a když je chladněji. „Na podzim, když začneme oblékat, si musí na šaty trochu zvykat. Ale jde jim to rychle. Když jsme jim začali ze začátku dávat šaty, byla naše fenka Lucinka z toho tak překvapená, že chvíli padala na stranu, než zjistila, že to nic není,“ vypráví majitelka psů.
Prostřednictvím internetové diskuze se Hana Navrátilová přátelí s majiteli yorkšírských teriérů po celé zemi. Tam se také pochlubila se svými psími oblečky a dnes šije pro pěknou řádku yorkšírských teriérů nebo psy plemene biewer yorkšírský teriér po celé zemi. Šaty od Navrátilů dokonce nosí psi nejlepšího chovatele yorkšírských teriérů v republice.
„Moji psi jsou modelové, na kterých při šití oblečení zkouším. Pak hotové bundy nebo mikiny rozesílám těm, kdo si o ně požádali. Většinou jsou to kamarádi s malými psy. Pro velké psy jsem ještě nešila,“ doplňuje Navrátilová. Nosit stejné oblečení, jako mají její chlupatí přátelé, v plánu nemá. „Jedné kamarádce jsem ale pletla svetr pro psa podle toho, jaký si koupila ona sama v obchodě,“ říká Navrátilová.
Šití oblečení je pro Hanu Navrátilovou relaxace. „Celý týden pracuji mezi lidmi, šitím se odreaguji, je to můj druh zábavy. Moc mě to baví,“ dodává šikovná chovatelka.