Saúdská Arábie bude mít kilometrový mrakodrap | E15.cz

Saúdská Arábie bude mít kilometrový mrakodrap

Saúdská Arábie bude mít kilometrový mrakodrap
Vizualizace mrakodrapu v Saudské Arábii
• 
ZDROJ: EC Harris

ČTK
nos

Mrakodrap, který má být v saúdskoarabské Džiddě a výškou má předčít všechny dosavadní výškové budovy, postaví firma, která vybudovala novou londýnskou dominantu Shard.

Saúdská Arábie tento týden rozhodla, že stavbou Věže království pověří londýnskou konstrukční společnost Mace, která se spojí s britskou EC Harris. Dle serveru Building.co.uk tak firmy získaly kontrakt za 800 milionů liber (24 miliard korun). Stavební práce mají začít v polovině tohoto roku a budova má být dokončena do 63 měsíců.

Mrakodrap, který se má jmenovat královská věž, bude vysoký jeden kilometr, což je trojnásobek Shardu, který je nejvyšší budovou v Evropské unii a druhou nejvyšší v Evropě. O 170 metrů také předčí nynější nejvyšší budovu světa, jíž je Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů. Stavba bude mít 156 pater. Má v ní být pětihvězdičkový luxusní hotel Four Seasons, byty, kanceláře a také observatoř a vzhlídková plošina.

„Věž království bude dominantní budova, která má jasně ukázat saúdskoarabské ambice. Na místě máme prvotřídní tým a jsem přesvědčen, že náš přístup k projektu, konstrukci i celé stavbě vyústí v úspěšný projekt,“ uvedl Keith Brooks, finanční ředitel společnosti EC Harris.

Věž královstvíVěž královstvíAutor:

Věž královstvíVěž královstvíAutor:

Věž království

Srovnání mrakodrapůSrovnání mrakodrapůAutor: EC Harris

Nejvyšší mrakodrapy světa Vizualizace EC Harris

Princ Andrew slanil londýnský mrakodrap ShardPrinc Andrew slanil londýnský mrakodrap ShardAutor: Profimedia.cz

Mrakodrap Shard v Londýně

Kontrakt Britům, kteří již vybudovali mrakodrap Shard udělila džiddská společnost JEC, jejíž výkonný ředitel Valíd Abdal Džalíl Battirdží řekl, že jeho společnost ocenila kvalitu stavby londýnského mrakodrapu.

Autorem stavby je chicagská firma Adrian Smith + Gordon Gill Architecture a hlavní dodavatelskou firmou bude domácí společnost Binladin Group.

O megalomanských stavbách čtěte více:

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!