Saúdská Arábie chce trumfnout Dubaj, postaví nejvyšší budovu světa | E15.cz

Saúdská Arábie chce trumfnout Dubaj, postaví nejvyšší budovu světa

ČTK, vrb

Share on Facebook Messenger
(OBRAZEM) Investiční firma saúdskoarabského prince Valída bin Talála Kingdom Holding Co. (KHC) podepsala dohodu s firmou Saudi Binladen Group o výstavbě nejvyšší budovy světa za 4,6 miliardy rijálů (20,8 miliardy korun). Mrakodrap Kingdom Tower vysoký nejméně 1000 metrů bude stát ve města Džidda u Rudého moře a je součástí plánovaného centra Kingdom City. Současnou nejvyšší budovou světa je Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů.

Projekt Kingdom City byl oznámen v roce 2008. Stavba mrakodrapu má trvat pět let a mají se v něm nacházet mimo jiné luxusní hotel, apartmány, luxusní byty a kanceláře, uvedly agentury AP a Reuters.

Výška budovy má přesáhnout jeden kilometr, přesné údaje zatím firma tají. Projekt budovy má na starosti americká architektonická kancelář Adrian Smith + Gordon Gill.

Projekt je jedním z několika ambiciózních megapodniků v království, prostřednictvím kterých se snaží země rozšířit své aktivity i do jiných oblastí, než je ropa.

Projekt Kingdom Tower, Saúdská Arábie Autor:
Vizualizace návrhu Kingdom Tower od architektonické kanceláře Adrian Smith + Gordon Gill.

„Projekt v sobě nese i politické poselství světu, že my Saudové v naší zemi investujeme přes všechny události, které se kolem nás dějí. Tedy probíhající nepokoje a revoluce,“ dodal princ Valíd bin Talála.

Projekt Kingdom Tower, Saúdská Arábie Autor:
Zdroj: Adrian Smith + Gordon Gill

KHC v červnu 2009 podepsala dohodu s dubajskou společností Emaar Properties o rozvoji a dohledu nad stavbou Kingdom City a Kingdom Tower. Firmu Emaar vlastní částečně vláda emirátu Dubaj a je developerem zatím nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa, jejíž stavba stála 1,5 miliardy dolarů (zhruba 25 miliard korun).

Nejvyšší mrakodrap světa - Burdž Dubaj - měří 828 metrů Autor: CTK
Aktuálně nejvyšší mrakodrap světa - Burdž Chalífa - měří 828 metrů.

Princ Valíd bin Talál patří k saúdskoarabské vládnoucí rodině a je to jeden z nejbohatších lidí na světě. Džidda je druhým největším městem v zemi, má kolem čtyř milionů obyvatel.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.