Sedm set nových míst. Spása? | E15.cz

Sedm set nových míst. Spása?

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kutnohorský závod Foxconn přijímá kvůli obří zakázce stovky nových lidí. Požaduje ovšem kvalifikaci.

Na Kutnohorsku momentálně bydlí téměř čtyři tisíce nezaměstnaných. Mnohým z nich teď stoupla šance sehnat práci. Firma Foxconn rozšiřuje výrobu a přijímá na sedm set nových pracovníků.

Důvodem je obří zakázka od firmy Hewlett-Packard (HP), která si nechá v kutnohorském závodě Foxconnu vyrábět servery a datová úložiště.

„Nový závod ročně vyrobí až milion serverů, což byla celková produkce Foxconnu v Česku v uplynulých třech letech,” uvedl generální ředitel HP Jan Kameníček.

Výroba v Kutné Hoře pokryje poptávku z celé Evropy, Středního východu a Afriky.

Pokles? Nejspíš ne

Navzdory mohutnému náboru však – paradoxně – nezaměstnanost na Kutnohorsku nijak dramaticky neklesne.

„Nějaké lidi pro Foxconn sháníme, ale rozhodně jich není sedm set, to číslo je podstatně menší. Proto se nedá očekávat, že by nám nezaměstnaných z ničeho nic výrazně ubylo,” řekla týdeníku Sedmička Eva Růžičková z kutnohorského úřadu práce. Důvodů je podle ní několik.

„Kdyby firma přijala sedm set nezaměstnaných, tak to samozřejmě bude obrovský skok. Ale pracovat tam půjdou i lidé, kteří dělají v jiných firmách, pracovní síly se různě přelévají. Jistě přijdou i zaměstnanci z jiných okresů, takhle velké firmy si navíc často dělají samy nejrůznější nábory. To jsou věci, které úřad práce nemůže všechny evidovat,” uvedla Růžičková.

Vzdělání nutné

Foxconn i HP mají na zaměstnance vysoké nároky. „Podmínkou je, aby měli střední vzdělání technického směru, uměli dobře anglicky a rozuměli počítačům,” uvedl Kameníček. Foxconn dosud přijal okolo tří stovek lidí, kteří procházejí školením.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video