„Sena a vidle” z Řisut proti Kladnu? Možná již brzy | E15.cz

„Sena a vidle” z Řisut proti Kladnu? Možná již brzy

Pavel Loněk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příběh hokejových Řisut připomíná starý film s Peterem Sellersem - Myš, která řvala.

Řisuty, vesnička vedle Slaného, s 312 obyvateli. Protéká jí Červený potok a shlíží na ni dřevěná zvonice. Před dvaceti lety obec proslavily diskomaratony. Teď hokej.
Letos vyhráli HC Buldoci Řisuty druhou ligu, a kdyby hokejová historie byla jízlivá, tak se bude těšit na derby Kladno - Řisuty… Do první ligy ovšem Řisutským chybí vyhrát vyřazovací soutěž a pak baráž. Pak by se dalo o střetnutí Davida s Goliášem vážně uvažovat. Ale Kladno, které v extralize bojuje o život, ještě nehodilo flintu do žita. „Postup do první ligy by pro Řisuty znamenal výkonnostní strop, takže se s nimi v nejbližších letech asi nepotkáme. Věřím totiž, že extraligu udržíme,“ tvrdí Marcel Kučera, manažer Kladna a bývalý gólman Řisut.

Řezník Chvapil to ví

„Zajděte do řeznictví U Chvapilů, které je známé po celém Kladensku. Tam se toho dozvíte hodně,“ radí redaktorům týdeníku Sedmička Ladislav Suchý, prezident HC Buldoci Řisuty. Řezník Stanislav Chvapil prodává tatarské bifteky, klobásy či sádlo s jablky. Ale hlavně „do toho vidí”. „Peníze shání manažer klubu Ivan Záleský. Má odsud manželku. Byl pět let v Americe, pět v Austrálii, zná svět a lidi. Je šéfem všech velvyslanců u nás a má hodně známých,“ říká Chvapil a před pultem se řadí zákazníci.

Hokejisté se hlásí sami

Výhru Řisut v základní části druhé ligy nikdo nečekal. Vyšší hokejovou soutěž v kraji hrály letos už jen Beroun a Kladno.
Jak to Řisuty dokázaly? Recept je ve složení týmu. Před sezonou prezident klubu vsadil na trenéra Jana Novotného.
„Vůbec jsem nevěděl, kde Řisuty vlastně jsou. Postavil jsem mužstvo jako partu. Žádný frajery bych si do mančaftu nevzal,“ přiznává slavný „Pida“ Novotný, jenž má s Kladnem čtyři tituly. Mužstvo je složené hlavně z Kladeňáků, kteří se nevešli do extraligového kádru, kluci jezdí i z Prahy. „Hráči se nám kolikrát hlásí i sami. Přece jenom druhá liga už je vysoká soutěž. Mohou se zviditelnit a třeba jít hrát jinam,“ uvažuje Suchý.
Kdo se vydá z Řisut pěšky do Slaného, narazí na zimní stadion, kde Buldoci hrají své zápasy. Roční nájem je tam stojí 280 tisíc korun. Žádná maličkost. Ve Slaném navíc Řisutům nefandí. „Jsme pro ně rivalové. Pamatuji se, jak jsme se Slaným hráli v baráži o postup do druhé ligy. Slané posílilo. Chytal za ně Ondřej Pavelec, který teď dělal dvojku Tomáši Vokounovi na olympiádě,“ říká s úsměvem Suchý. Slaný bylo vyzbrojené po zuby jako římská vojska, stadion plný a prohrálo s vesničany. „Na Řisuty nežárlíme. Sehnali peníze a jde jim to. Aspoň je vidět, že se tu hraje dobrý hokej,“ dodává Roman Chvoj, manažer týmu Lev Slaný.

Sponzorem i Coca cola

Síle hokeje odpovídají i reklamní partneři. Nejznámější je Coca Cola. Už sponzorovala formuli 1 a olympiádu, tak proč by nedala peníze i Řisutům… „Nejvíc peněz do klubové pokladny dává Středočeský kraj,“ poznamená Suchý. Další přidá tělovýchova, něco obecní úřad. Rozpočet na sezonu se letos zastavil na milionu a půl. Jen pro příklad: Lev Slaný, který hraje o ligu níž než Řisuty, hospodařil letos s milionem a čtvrt, Beroun má na sezonu zhruba patnáct milionů a Kladno přes padesát milionů korun. „Ve druhé lize hrajeme s velkými městy, to je pro nás ohromná reklama,“ přiznává starostka obce Jitka Ryšavá.
Fandové na cizích stadionech se však na vyslance „hokejového vévodství“ Řisuty dívají občas s pobaveným, ironickým úsměvem. „Taky na nás křičeli seno, vidle!“ vzpomíná Suchý. Když hráli na Kladně proti Kovárnám, tak je přejmenovali na Rozmetadlo Řisuty. A docela se trefili. Řisutští Kovárny rozmetali 23:2!

Velké sousto, málo peněz

Avšak celkové vítězství v základní části ligy nic neřeší. I když to vypadá, že to Řisutským ke slávě stačí. Teď musejí zdolat ještě soupeře v play-off. Jablonec, Most, Sokolov, Klášterec nad Ohří. Proti klubu bez pořádného hřiště samé hokejové kolosy.
„Vyhrát to celé by pro nás bylo asi moc velké sousto. Potřebovali bychom pro první ligu zkvalitnit polovinu mužstva, víc peněz,“ pochybuje Suchý, který někdy pomáhá před zápasem trhat lístky a nosí pití.
Chlapi v řisutské hospodě se ale o postupu baví. „Byla by to bomba!“ říká její majitel František Šlajchrt. „V klubu je moře kluků, kteří by klidně mohli první ligu hrát. Máme nepříjemný styl, jsme takoví psi kousaví!“ říká s úsměvem hostinský.

Autor: Pavel Loněk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video