Šestnáctiletá Nepálka prý zdolala Mount Everest

Mount Everest

Mount Everest Zdroj: Profimedia.cz

I přes nedávnou sérii smrtelných nehod nejvyšší hora světa nepřestává přitahovat dobyvatele rekordů. Podle dnešního vydání deníku Nagarik na vrchol Mount Everestu v sobotu vystoupala údajně jedna z jeho nejmladších přemožitelek, teprve šestnáctiletá Nepálka Nimačemdži Šerpa. V základním táboře poté sdělila, že je nejmladší horolezkyní, které se to kdy podařilo.

Agentura DPA ale připomněla, že v roce 2002 Mount Everest zdolala tehdy 15letá horolezkyně, která do výšky 8850 metrů nad mořem vystoupala čínskou stranou. Nimačemdži šla nepálskou stranou, která je považována za náročnější.

Zdolat Mount Everestu je možné od konce března do prvního červnového týdne a nepálská vláda počet výprav nijak neomezuje. Úřady tuto sezonu výstup na horu podle DPA povolily 330 lezcům. Nyní je prý na Mount Everestu asi 150 lidí. Od víkendu si hora vyžádala nejméně čtyři oběti: Číňana, 61letého německého lékaře, 32letou Kanaďanku narozenou v Nepálu a Jihokorejce. Podle všeho zemřeli kvůli vyčerpání a výškové nemoci.

Podle DPA byl pohřešován také český horolezec Milan Sedláček. Čeští horolezci ale dříve informovali, že dotyčný zahynul v oblasti vedlejšího štítu Lhoce.

Mount Everest byl lezcům oficiálně zpřístupněn před 57 lety. Od té doby při jeho zlézání přišlo o život 250 horolezců.