Slovinec se chce v ultralehkém letadle dostat na Severní pól | E15.cz

Slovinec se chce v ultralehkém letadle dostat na Severní pól

letec a biolog Matevž Lenarčič
letec a biolog Matevž Lenarčič
• 

ČTK, nes

Share on Facebook Messenger
Slovinský pilot, fotograf a dobrodruh Matevž Lenarčič chce pokořit další rekord, ve svém ultralehkém letounu se plánuje dostat až na Severní pól. Odstartoval dnes ráno z letiště v Lublani a zpět domů se má vrátit za tři až čtyři týdny, vše bude záležet na počasí. Loni se stal Lenarčič vůbec prvním, kdo v úsporném ultralehkém letadle bez kopilota obletěl svět.

Jeho cesta dlouhá 15 600 kilometrů povede přes území Dánska a Norska, kde bude stavět čtyřikrát, mimo jiné na Špicberkách. Nazpátek pak poletí přes Kanadu, kde bude mít zastávku i v jejím nejsevernějším teritoriu Nunavut, a pak přes Irsko. Vždy chce uletět na jeden zátah 1100 až 3100 kilometrů. Během svého ekologicky zaměřeného letu bude měřit množství zplodin v ovzduší a zkoumat důsledky globálního oteplování ve výšce tři tisíce až čtyři tisíce metrů.

Video z Lenarčičova obletu světa

Jde o vůbec první pokus o přelet v ultralehkém letounu z Evropy do Severní Ameriky přes Severní pól a zpět. „Arktida je velmi důležitým ukazatelem změn podnebí, proto je třeba tuto oblast zkoumat,“ prohlásil Lenarčič ještě před vzletem. „Hlavním problémem bude počasí, v tomto období může být nad Evropou velmi nestabilní,“ dodal . Rovněž bude muset čelit extrémně nízkým teplotám a nízké hustotě vzduchu, které v Arktidě panují a jejichž vliv na motor letounu se nedá předem odhadnout.

letec a biolog Matevž Lenarčič Autor:
Matevž Lenarčič u svého letadla Pipistrel Virus SW

Čtyřiapadesátiletý Lenarčič, který je rovněž biologem a ochráncem životního prostředí, se již v minulosti stal rovněž prvním Slovincem, který přistál na Antarktidě a prvním Slovincem, jenž v ultralehkém letadle přeletěl Mount Everest, nejvyšší horu světa.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.