Sněmovna zamítla snazší přístup cizinců k nákupu bytů | e15.cz

Sněmovna zamítla snazší přístup cizinců k nákupu bytů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanecká sněmovna odmítla vládní novelu devizového zákona, která měla cizincům umožnit volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Proti zákonu hlasovali poslanci ČSSD a KSČM.

Ministr financí Eduard Janota informoval, že by šlo o pouhé formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již nyní fakticky nemovitosti nakupovat mohou. Česku kvůli odmítnutí novely prý hrozí sankce ve výši tisíců eur denně. Stejně jako ministr hodnotí výsledek hlasování odborníci. „Je to až směšné, šlo skutečně o formalitu, onen paragraf se měl vyjmout, protože již fakticky neplatí. Evropské právo od 1. května 2009 zakazuje, aby Česko omezovalo občany a firmy z jiných členských států v nabývání nemovitostí. Dnešní postoj části poslanců na tom nic nezmění. Pokud by české úřady postupovaly jinak, dotčený potenciální nabyvatel se svého práva nakonec může domoci soudně,“ prohlásil Tomáš Babáček z advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Letos k 1. květnu skončila pětiletá omezující lhůta, která cizincům v nákupu bytů a bytových domů bránila. Fakticky již cizinci od letošního roku nakupovat nemovitosti k bydlení mohou.

#####Bohatší cizinci by prý přeplatili domácí kupce

Některým zákonodárcům hlasujícím proti návrhu se nelíbilo, že by bohatší cizinci mohli přeplatit domácí kupce. Realitní odborníci však takovéto nebezpečí popírají. „V případě umožnění cizincům volně nakupovat nemovitosti v Česku se nemusíme obávat jejich masového skupování, z důvodu srovnatelnosti cen nemovitostí v Praze a v Evropě,“ tvrdí Klára Vaňourková z mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. „Naopak by se v tomto případě jednalo o jedinečnou šanci na oživení realitního trhu. Nové podmínky by uvítali především zájemci z východní Evropy a Asie, pro které je Česká republika z hlediska investic do nemovitostí stále atraktivní a kteří již dříve nákup zvažovali,“ uzavřela.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video