Solit silnici do Nového Veselí můžou. Jen občas | E15.cz

Solit silnici do Nového Veselí můžou. Jen občas

Michaela Mráčková

Žďárští silničáři můžou sypat solí část spojnice Žďáru s dálnicí jen při problémech. Kvůli chráněnému území.

Řidiči, pozor! Silnice druhé třídy mezi Žďárem a Novým Veselím bude jednou rozsolená a podruhé ne. Údržba frekventované spojnice s Jihlavou a dálnicí, na kterém řidiči běžně jezdí i v zimě stokilometrovou rychlostí, se stala předmětem sporu mezi ochranáři a silničáři. Ti několik let úsek solili, přestože je to v chráněných krajinných oblastech podle zákona až na výjimky zakázané.

Ministerstvo životního prostředí jako nejvyšší instance rozhodlo o odvolání silničářů netradičně. „Můžeme solit, ale jen při velkých problémech. Zkonzultovat to máme s ochránci přírody. Čeká nás tedy schůzka, na které si vyjasníme pravidla,“ komentuje rozhodnutí šéf silničářů na Žďársku Jiří Kašpárek.

Poblíž Radonína se vyskytují vzácné vlhké pcháčové a ovsíkové louky, tužebníkové lady a také jasanovo-olšové louky. A chemický posyp má podle ekologů špatný vliv na přírodu. „Použitá sůl zasahuje půdu v blízkosti silnice, v některých místech to může být i více než patnáct metrů od okraje. Obecně známý je negativní vliv solení na stromy podél silnic, některé případy se řešily i soudně,“ uvedl pracovník Správy CHKO Žďárské vrchy Josef Havelka.

Koncem června silničáři požádali o výjimku, pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, pod kterou Správa CHKO Žďárské vrchy patří, ale žádost zamítli. Potvrdili zákaz solení směrem na Nové Veselí a také na průtahu obcí Škrdlovice.

Asi šestikilometrový úsek silnice druhé třídy do Nového Veselí tak zůstal minulý týden bez chemického ošetření. Cestáři ho sypali pouze kamennou drtí a pískem. O změně technologie posypu sice informovala značka na Jihlavské ulici na úrovni čerpací stanice, šoféři odbočující na výpadovku z Chelčického ulice ale o ničem takovém nevěděli.

Správce silnice může, ale nemusí takový úsek označit. Podle dopravní policie jsou značky důležité hlavně tam, kde řidiči změnu nečekají. „Se sněhem a náledím na Žďársku můžeme počítat od října až do dubna. Nespoléhejme na to, že náledí bude jenom tam, kde je to označeno značkou,“ apeluje na řidiče Milan Prokop ze žďárského dopravního inspektorátu.

Autor: Michaela Mráčková
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!