Sonda Rosetta poslala snímky z nejtěsnějšího průletu kolem komety | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Sonda Rosetta poslala snímky z nejtěsnějšího průletu kolem komety

ČTK

Evropská vesmírná agentura (ESA) zveřejnila šestnáct snímků komety Čurjumov-Gerasimenko, které pořídila sonda Rosetta v sobotu během nejtěsnějšího průletu nad povrchem komety. Nejvíce se Rosetta ke kometě přiblížila ve 13:41 SEČ na pouhých šest kilometrů, a to nad takzvanou Imhotepovou oblastí. Během neděle pak vědci stahovali fotografie.

Fotografie zachycují kometu ze vzdálenosti 35 kilometrů, 12,6 kilometrů a nakonec až i 8,9 kilometrů. Podle vědců je přitom vzhledem k relativně dlouhé době uplynulé od pořízení prvního a čtvrtého snímku a s tím spojené rotaci komety a pohybu Rosetty v mezičase obtížné vytvořit zcela přesný obraz. Během průletu bylo Slunce v postavení přímo za Rosettou, snímky jsou tudíž velmi dobře osvětlené.

 

zde

Rosetta se nyní pohybuje ve směru od komety, v úterý se dostane do vzdálenosti zhruba 255 kilometrů od jejího středu. Při dalších těsných průletech se sonda ke kometě přiblíží nanejvýš na deset kilometrů.

Loni v listopadu Rosetta po desetileté pouti vesmírem na kometu Čurjumov-Gerasimenko vypustila průzkumného robota Philae. Ten se ale teď kvůli nedostatku energie nachází ve stavu hibernace. Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty agentury ESA. Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!