Špatný vzduch? Děti vyrazí do lázní

Špatné ovzduší trápí hlavně malé děti. Bohumínští úředníci je proto pošlou do lázní.

Špatný vzduch? Děti vyrazí do lázní
Devítiletého Jakuba trápí od narození astma a alergie. A jakmile se v zimě zhorší ovzduší, zhorší se i jeho problémy.
„Jakmile nastane smog, je zle. Skoro celou zimu trávíme u lékaře. Jeho nemoc se vždy zhorší,“ říká matka Jakuba Marie Marcalíková. Chlapce trápí kašel a špatně se mu dýchá. „Pořád musí brát prášky proti alergii. Když je venku smog, tak musí častěji inhalovat a někdy se mu dýchání zhorší natolik, že musí zůstat doma v posteli,“ popisuje Marcalíková. Dětí s podobnými problémy je spousta. Zvlášť na Karvinsku, kde lidé dýchají nejhorší vzduch v Česku. Úředníci z Bohumína proto vyčlenili peníze z městské kasy a podpoří cestu dětí za čistým vzduchem. Příspěvek na lázně, které úředníci nově zavedli, bere Marcalíková jako dobrý nápad. Sama by pobyt synovi v lázních nebyla schopná zaplatit. „Za měsíční pobyt bych zaplatila téměř dva tisíce korun. Navíc jsem s druhým dítětem na mateřské a organizačně bychom to s mužem nezvládli. Manžel si nemůže dovolit na měsíc někam odjet,“ popisuje žena. Z městské kasy dostane, stejně jako matky dalších nemocných dětí, 1120 korun. Zbývající částku 560 korun doplatí sama.
Nový projekt začal fungovat v lednu a v únoru by mělo do lázní Metylovice v Beskydech vyjet pětačtyřicet bohumínských dětí. „Metylovice jsou od Bohumína vzdálené asi čtyřicet minut jízdy. Měsíc mimo domov je pro dítě dlouhá doba a jsme rádi, že za synem to nebudeme mít daleko,“ pochvaluje si místo Marcalíková. Na projektu se podíleli spolu s městem a lázněmi hlavně dětské lékařky. „Hlavně pro astmatiky je zima naprosto katastrofální. Nemoc se jim zhorší, musí být pořád doma, trápí je dráždivý suchý kašel,“ popisuje dětská lékařka Jana Zamarská (na fotografii). Podle ní pobyt dětem v horském prostředí hodně pomůže. „Pročistí jim plíce a posílí je do té doby, než skončí zima,“ doporučuje Zamarská.
Rodiče, kteří chtějí své dítě poslat do ozdravovny, musí k dětskému lékaři. „Žádost pak posoudí revizní lékař. V tuto chvíli víme, že pojišťovny už schválily pobyt deseti dětem,“ dodala mluvčí města Lucie Balcarová.