Šťastný příběh spitfiru: ze dna řeky znovu na oblohu | E15.cz

Šťastný příběh spitfiru: ze dna řeky znovu na oblohu

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Milovníkům letectví vždy zaplesá srdce, když se podaří zrekonstruovat cenný historický letoun. A co teprve, když se ho podaří dostat do vzduchu. A právě tím se završila dlouhá a trpělivá práce bývalého dopravního pilota Petera Monka, který zrekonstruoval stíhačku Supermarine Spitfire Mk I. Stroj, který ležel na dně řeky bezmála čtyři destiletí a byl vytažen v roce 1976, se už zase prohání nad britskou krajinou, již za války pomáhal bránit.

Stíhací letoun Spitfire s charakteristickým eliptickým křídlem je mnohými považován za nejhezčí letadlo v éře letectví. Váleční piloti britské RAF (včetně československých letců) si však spitifire a jeho modifikace oblíbili především pro vynikající letové vlastnosti a výkony. Ty uznávali i protivníci z německé Luftwaffe.

Náročná rekonstrukce letadla probíhala na letecké základně Biggin Hill a Peter Monk při ní použil i některé originální díly z války.

Vlastníkem letadla je Dan Friedkin z Texasu, který se svým otcem, miliardářem Thomasem Friedkinem, buduje cennou leteckou sbírku. Lety renovovaného spitfiru nad základnou Biggin Hill jsou prý tím nejlepším způsobem, jak vzdát hold otci Thomase Friedkina, který za války sloužil u britského královského letectva.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.