Stavba nejvyššího českého mrakodrapu je v polovině | E15.cz

Stavba nejvyššího českého mrakodrapu je v polovině

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavba brněnského mrakodrapu AZ Tower, který se má stát nejvyšší budovou Česka, už je téměř v půlce. Stavební firma PSJ pracuje na hrubé stavbě 14. patra z celkem 30 podlaží. Celá hrubá stavba má být hotová letos v říjnu, uvedla PSJ. Projekt má stát přes 800 milionů korun.

„Momentálně se v hrubé stavbě monolitu nacházíme ve čtrnáctém patře. To znamená, že stavba jde přesně podle harmonogramu, tempem jedno patro za dva týdny,“ uvedl Pavel Tureček z PSJ. Podle něj firma 1. května začne dělat fasádu. „Od druhého podzemního podlaží po páté nadzemní se momentálně provádí veškerá instalace,“ uvedl Tureček. Celou stavbu chce firma dokončit v polovině příštího roku.

Vývoj stavby můžete sledovat pomocí webkamery online:

AZ Tower Autor: webcam.prikryl.info
Zdroj: webcam.prikryl.info

AZ Tower má měřit 111 metrů a díky tomu se stane nejvyšší budovou v zemi. Dosud nejvyšší budovou v Česku je kancelářský věžový dům City Tower v Praze na Pankráci. Měří 109 metrů, má 27 nadzemních podlaží. Společnost ECM dostavěla budovu v roce 2008, podle posledních dostupných údajů činila investice zhruba 90 milionů eur, což je podle současného kurzu 2,2 miliardy korun.

Vizualizace AZ Tower

Nejvyšší bytový dům nyní vzniká v Praze-Vysočanech. Stavba nazvaná Rezidence Eliška bude mít 25 pater, výšku budovy stavitel plánuje zhruba na 90 metrů. Investice do celého projektu bude činit přibližně půl miliardy korun.

Brněnský AZ Tower je už z poloviny pronajatý, výstavba zatím stála více než 200 milionů korun. Investoři do něj chtějí zabudovat ekologické technologie, například celou výtahovou šachtu pokryjí fotovoltaické panely, které budou dodávat elektrickou energii do společných prostor.

V AZ Toweru si lze stále koupit či pronajmout kanceláře, obchody a apartmány. Například apartmán o velikosti téměř 74 metrů čtverečních tam stojí přes pět milionů korun.

Vizualizace interiéru AZ Tower

Mrakodrap AZ Tower roste poblíž centra Brna. Konkurenční CTP nedávno nedaleko zkolaudovala výškovou budovu Spielberk Tower B. Zatím je nejvyšší stavbou města, měří 85 metrů a má 20 podlaží. CTP před týdnem uvedla, že pronajala zatím kolem pěti procent kanceláří a další potenciální nájemci jsou před podpisem smluv. V areálu chce postavit ještě hotel, jehož hrubá stavba stojí, dokončení je plánováno na příští rok.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.