Stavba sportovní haly ve Frýdku-Místku by mohla začít letos | E15.cz

Stavba sportovní haly ve Frýdku-Místku by mohla začít letos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nová víceúčelová sportovní hala Polárka, jejíž součástí je především ledová plocha, by se ve Frýdku-Místku mohla začít stavět už letos. Město chce dodavatele stavby vybrat v elektronické aukci. Náklady na výstavbu haly jsou nyní odhadovány zhruba na 390 milionů korun, vedení města však očekává, že právě elektronická aukce přinese úspory až v řádu desítek milionů korun, řekl náměstek primátora Michal Pobucký (ČSSD).

Město podle něj vyhlásilo veřejnou soutěž, do níž se mohou zapojit zájemci z celé EU, kteří splní vstupní podmínky. Musí mít například čtyři reference na stavební práce za 150 milionů korun, dvě reference na sportoviště ve výši 50 milionů korun a jednu referenci na ledovou plochu za 20 milionů korun. Uchazeči, kteří splní tyto podmínky, se pak mohou utkat v elektronické aukci. „Součástí této stavby je i dodavatelský úvěr, který nám firma poskytne. Pokud bude zastupitelstvo města chtít, rozhodne o tom, že každý rok zaplatí město například třicet milionů korun po dobu deseti let,“ uvedl Pobucký. O způsobu financování Polárky by zastupitelé měli rozhodnout na mimořádném zasedání, které by mohlo být svoláno pravděpodobně v květnu, kdy už bude znám i vítěz elektronické aukce.

Nová sportovní hala by měla spolu se zábavně-obchodním centrem nahradit víceúčelovou sportovní halu ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, která je zhruba 40 let jednou z dominant města. Město v roce 2009 uzavřelo smlouvu o smlouvě budoucí s developerskou společností Euro Mall FM, která má na vlastní náklady halu zdemolovat a v místě vybudovat obchodní centrum. Právě kvůli demolici staré haly se nyní na město obrátila Česká komora architektů (ČKA), která jeho vedení vyzvala, aby záměr demolice haly ještě zvážilo. „Stavba se řadí mezi nejvýznamnější sportovní stavby v regionu a je důležitým symbolem města. Její nahrazení multifunkčním centrem pravděpodobně nebude adekvátní náhradou za ztrátu kvalitní architektury,“ uvedla mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video