Stavební spořitelny půjčily o pětinu méně peněz | e15.cz

Stavební spořitelny půjčily o pětinu méně peněz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České stavební spořitelny poskytly od ledna do konce dubna úvěry za téměř 20,3 miliardy korun. V meziročním srovnání tak šlo o bezmála pětinový pokles. Vyplývá to z údajů tuzemských stavebních spořitelen.

Pokles je stejně jako u hypotečních bank způsoben hospodářskou krizí, která vede lidi mimo jiné k větší opatrnosti vůči zadlužování. Rovněž nezaměstnanost roste a připravuje lidi o stálý příjem. Hypoteční trh v prvním čtvrtletí klesl téměř o třetinu. Propad poskytnutých úvěrů postihl všech pět tuzemských stavebních spořitelen, přičemž největší pokles zaznamenala Stavební spořitelna České spořitelny.

#####Klesá i počet uzavřených smluv

Ochabuje rovněž zájem Čechů o smlouvy o stavebním spoření. I když některé spořitelny zaznamenaly nárůst nových smluv včetně navýšení cílových částek, celkově klienti uzavřeli zhruba 303 tisíc smluv oproti 334 tisícům ve stejném období loni. Za celý loňský rok stavební spořitelny půjčily na bydlení téměř 75 miliard korun, což bylo v meziročním srovnání o 1,5 procenta více. Celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek pak loni vzrostl na více než jeden milion.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video