Stavebnictví v srpnu zpomalilo propad na 7,7 procenta | E15.cz

Stavebnictví v srpnu zpomalilo propad na 7,7 procenta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské stavebnictví v srpnu meziročně zpomalilo pokles na 7,7 procenta po červencovém propadu o 11,1 procenta. Počet zahájených bytů v srpnu poklesl meziročně o 17 procent, počet dokončených bytů naopak vzrostl o 24,3 procenta. „Stavební produkce v srpnu meziročně po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 8,9 procenta. Letošní srpen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v srpnu 2011 na úrovni předchozího měsíce,“ uvedl ČSÚ.

„Celkově se tedy dá říct, že stavebnictví prožívá a ještě řadu měsíců bude prožívat velmi nepříznivé období dané slabou veřejnou i soukromou poptávkou,“ komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že již pět měsíců za sebou výroba stavebnictví padá. „A jak je vidět, příliš nepomohl ani vyšší počet pracovních dnů,“ dodal.

Produkce v pozemním stavitelství klesla o 1,8 procenta a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,5 procenta. Stavební produkce od počátku roku do konce srpna klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 16,1 procenta. Počet zahájených bytů se v srpnu meziročně snížil na 2320 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech klesl o 11,3 procenta, v bytových domech o 42,8 procenta.

Počet dokončených bytů v srpnu meziročně vzrostl na 2736 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 14,6 procenta, v bytových domech o 79,6 procenta, což bylo podle statistiků částečně zapříčiněno nízkou srovnávací základnou loňského srpna. Tehdy počet těchto bytů meziročně klesl o více než 50 procent.

Počet vydaných stavebních povolení se v srpnu meziročně snížil o tři procenta, stavební úřady jich vydaly 9781. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 23 miliard Kč a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 42,6 procenta, a to téměř ve všech směrech výstavby, zejména na nové výstavbě. Stavební produkce podle údajů Eurostatu v červenci 2011 v zemích evropské sedmadvacítky meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o dvě desetiny procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 0,7 procenta a inženýrské stavitelství vzrostlo o 2,6 procenta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video