Staveniště místo cesty až do roku 2014

Ani petice s tisíci podpisy ministra dopravy nepřesvědčila. Stavbu cesty do Ostravy neobnoví.

Když Opavané podepisovali petici proti zastavení stavby spojky z Opavy do Ostravy, byli naštvaní. Někteří z nich příliš nevěřili, že petice pomůže, přesto se podepsali. Měli pravdu, ministra dopravy Víta Bártu ani osmadvacet tisíc podpisů nepřesvědčilo.

„Podepisovali se většinou lidé, kteří tou trasou denně jezdí. Někteří při tom pořádně nadávali. Zajímavé bylo, že podepisovali nejen lidé z Opavy, ale také z Brna nebo Prahy, kteří pracovně po této trase jezdí,“ popisuje studentka Tereza Apltauerová. Stála ve stánku před radnicí, kam denně přicházelo petici podepsat více než šest stovek lidí.
Minulou středu zástupci petičního výboru odvezli petiční archy do Prahy. Ministrovi, do Poslanecké sněmovny a do Senátu. „Ministr rozhodl o zastavení stavby bez hlubšího rozboru. Mezi Ostravou a Opavou za čtyřiadvacet hodin projede sedmadvacet tisíc aut. Cesta je to úzká, krkolomná, s velkým výškovým převýšením. Chceme, aby se příští rok postavilo co nejvíc a zvýšila se šance na dokončení v roce 2012,“ plánoval předseda Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 Pavel Mališ (na snímku).
Vít Bárta však názor nezměnil a zástupcům petičního výboru věnoval jen několik minut. „Pro rok 2011 rozhodně nejsou peníze. V plánech na léta 2012 až 2014 však silnice je,“ uvedl jeho mluvčí Karel Hanzelka.
To však neznamená, že bude v roce 2014 cesta hotová. „Znamená to, že v roce 2012 až 2014 teprve stavbu znovu zahájíme. Prosíme obyvatele o trpělivost, musíme dostavět cesty, které jsou v pokročilejší fázi,“ dodal Hanzelka.
Poslanci a senátoři petice projednají v lednu 2011.