Studie: České banky mají vysoké zabezpečení elektronických plateb | E15.cz

Studie: České banky mají vysoké zabezpečení elektronických plateb

Mobilní bankovnictví
Mobilní bankovnictví
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České banky mají v rámci Evropy nadstandardní zabezpečení elektronických plateb. Řadí se tak na špičku například s Velkou Británii, Lucemburskem a Švýcarskem. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grant Thornton. Internetové bankovnictví v Česku využívá podle studie téměř polovina lidí. S hackerským útokem se setkalo více než 17 procent klientů bank, škody z tohoto druhu kriminality překračují miliardu korun ročně.

Studie porovnávala situaci v zabezpečení elektronických plateb mezi 70 bankami v 16 státech. Banky v jednotlivých státech Evropy mají různé způsoby, jak identifikovat klienty při elektronické komunikaci. V polovině sledovaných zemí je obvyklý certifikát nebo elektronický podpis. V Řecku, Turecku a Moldavsku se banky spoléhají na PIN nebo heslo. Estonské banky využívají často elektronické občanské průkazy. V Česku banky mají v oblibě autorizaci pomocí SMS s kódem.

Kromě identifikace a autentizace klientů používají české banky zabezpečené komunikační kanály. Ty jsou pro komunikaci s bankou povinné vedle ČR v Bulharsku, Estonsku, Moldavsku a Lucembursku. Naopak jednotný zabezpečený elektronický komunikační kanál neexistuje v Německu, Řecku a Nizozemsku. Na Slovensku je povinný pro firmy.

„Identifikace a autentizace klienta směřuje stále více do online prostředí. U nás je autentizace klienta pro vstup do internetového bankovnictví velmi dobře řešena,“ uvedl poradce České bankovní asociace pro platební styk a digitalizaci Tomáš Hládek. I samotná studie uvádí, že v oblasti kybernetické bezpečnosti patří Česká republika k těm velmi aktivním a požadavky Evropské unie plní s předstihem a patřičnou přípravou.

ČSOB spouští bezkontaktní platby mobilem. Bankovní aplikace používá 1,25 milionu lidí

Hackeři ukradli bankám miliardu dolarů. Útočili prý i v Česku

Tomáš Doležal: Po útoku hackerů můžete i dlužit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video