Suchá Afrika má pod sebou obrovské zásoby vody

žíznivá Afrika, ilustrační foto

žíznivá Afrika, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

OSN sice tvrdí, že se jí podařilo splnit jeden z hlavních cílů, tedy zpřístupnit čistou pitnou vodu tam, kde se jí nedostávalo, ale ve skutečnosti postrádá kvalitní vodu více než tři čtvrtě miliardy lidí. Mnoho z lidí, kteří trpí nedostatkem vody, žije v Africe. Teď se však ukazuje, že vyprahlý kontinent skrývá pomoc pod sebou samým – vědci zjistili, že se pod zemí na více místech Afriky nacházejí obrovské zásoby vody. Je jí přibližně stokrát víc než na povrchu kontinentu.

Problém je ale v tom, jak vodu dovést k lidem. Nedostatek vody je přitom v Africe jedním z nejpalčivějších problémů, podle něterých vědců jde o problém vůbec největší. S vodou totiž souvisejí další věci – nemoci, boj o vodu, ztížené podmínky pro pěstování zemědělských plodin, z toho plynoucí neúroda a hlad.

Voda je ale například pod Saharou. Zdejší zásoby se utvářely před řadou tisíců let, ještě v době, kdy Sahara nebyla pouští. Ukázala to studie magazínu Environmental Research Letters, které zkoumala porovnala africké národné hydrologické mapy i téměř tři stovky studií, které se věnovaly vodě na kontinentu.

Například podle Helen Bonsorové z Britského geologického průzkumu, je v Africe vody hodně: „Je ukrytá v libyjských, čadských či alžírskych panvích a její množství je takové, jako kdybyste v těchto oblastech měli nad sebou pětasedmdesát metrů vody. To je opravdu hodně.“

Zásoby podzemní vody má i západní Afrika, Konžská demokratická republika, Angola, Zambie, Namibie a Botswana. Problém však netkví jen v tom, jak vodu čerpat, ale také, jak ji rozumně využívat, aby ji místní obyvatelé a společnosti rychle nevyčerpali.

Rouzmné čerpání

Odborníci upozorňují, že země by neměly volit velké vrty. Osvěta by se měla lidi nabádat, aby budovali spíš menší pumpy a vrty, které nedokážou odebírat velký objem vody. To bylo mohlo zásoby udržet. „Při opatrném průzkumu a výstavbě bude v Africe dost vody na pití a místní zavlažování,“ soudí Bonsorová.

Samozřejmě zůstává otázkou, zda budou země rozumné čerpání vody dodržovat. Situaci může ztížit moment, kdy se z vody stane strategická surovina, která se s rostoucím počtem žíznivých obyvatel může snadno stát předmětem konfliktu.

Podle John Kufuora, bývalého prezidenta Ghany a šéfa společné organizáce Svetovej banky a OSN, která se pokouší zpelšit podmínky v chudých zemích, je nedostatek vody problémem, který dává lidi do pohybu: „Lidé se za ní přesunou kamkoli,“ řekl. „Kvůli vodě se vedou války.“

Také americké tajné služby upozorňují na možné budoucí problémy související s nedostatkem vody. Kritické oblasti jsou především v určitých částech Afriky a v jižní Asii. Tady by se z přístupu k vodě mohla stát strategická výhoda a důležitý argument v mezinárodních jednáních.