Tendr na stavbu lanovky na Sněžku bude delší, mění se podmínky | E15.cz

Tendr na stavbu lanovky na Sněžku bude delší, mění se podmínky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uzávěrka podání nabídek do soutěže na stavbu nové lanovky na Sněžku se opět posunula, tentokrát na 3. června. Důvodem je změna podmínek soutěže spočívající v jejich zjednodušení. Počet nabídek by tak mohl být vyšší. Na 1. září plánované zahájení stavby by posunutím soutěže nemělo být ohroženo. Řekl to jednatel firmy Dabona Drahoslav Chudoba. Dabona soutěž pro město Pec pod Sněžkou organizuje.

Pec pod Sněžkou soutěž vypsala v polovině února. Původně měli zájemci nabídky odevzdat do 11. dubna, později byl termín posunut na 18. dubna. Nynější soutěž je druhou v pořadí. Původní tendr, který byl vypsán loni, město kvůli vyřazení všech uchazečů v lednu zrušilo. Odhadovaná hodnota stavby je 330 milionů korun bez DPH, Pec má na stavbu evropskou dotaci 230 milionů.
Změnou podmínek a posunutím termínu chce město Pec pod Sněžkou podle Chudoby minimalizovat problémy a zdržení, které by mohly vzniknout při případných námitkách či odvoláních zájemců. Odklad si vynutily i trvající dotazy od potenciálních zájemců, uvedl Chudoba.

„Posunutím termínu se bohužel zkrátí doba na přípravu a realizaci stavby. Zvláště výstavba horního úseku lanovky přitom bude velmi složitá,“ řekl Čížek. Stavba lanovky by měla začít přeložkami sítí a stavbou nové dolní stanice. Hlavní stavební práce by se měly odehrát v roce 2012, kdy turisté budou muset na Sněžku pěšky. Konstrukce nynější lanovky, včetně betonových patek, bude snesena, a to zejména za pomoci vrtulníku. Vše by mělo být hotové nejpozději na konci září 2013. Očekává se, že stavba bude velmi náročná. Převážná část trasy je totiž ve svažitém a těžko přístupném terénu, navíc v přísně chráněné oblasti Krkonošského národního parku. Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry čtyřmístné kabinky. Nástup na lanovku bude pohodlnější, protože dolní stanice se posune k parkovišti k chatě Lesovna. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Nová lanovka však bude lépe odolávat větru. Ročně lanovkou až na vrchol vyjede kolem 100 tisíc turistů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video