Test odhalí vir zika do tří hodin a stojí pouhý dolar | E15.cz

Test odhalí vir zika do tří hodin a stojí pouhý dolar

Komár tropický, přenašeč viru zika
Komár tropický, přenašeč viru zika
• 
ZDROJ: Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia Commons
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Lékaři z Wyssova institutu při Harvardově univerzitě představili metodu, která nebývale rychle rozpozná přítomnost viru zika v krvi pacienta. První výsledky je možné získat do třiceti minut, takřka stoprocentní jistotu pak do dvou až tří hodin. Kromě úspory času nabízí nová diagnostická metoda také úspory při výrobním procesu nosiče samotného testu. Vědci ji nyní hodlají prověřit v dalších kolech klinických testů.

Jedním z významných způsobů, jak „bojovat“ proti viru zika, je včasná detekce a zamezení dalšímu šíření nákazy mezi lidmi. Zatímco v hledání vakcíny již vědci činí nějaké pokroky, zůstává právě včasné odhalení viru jako nejefektivnější prostředek boje.

Nejnovější test, na jehož vývoji pracoval mezinárodní tým lékařů celkem ze sedmi univerzit pouhých šest týdnů, dokáže detekovat vir zika v krevní plasmě odebrané pacientovi. Na rozdíl od standardní metody detekce pomocí protilátek test hledá přítomnost RNA viru. Díky tomu je podle svých tvůrců extrémně přesný. Dosavadní testy závisející na odhalování přítomnosti protilátek totiž často selhávaly, respektive vir zika identifikovaly jako vir horečky dengue, jemuž je výrazně podobný.

Hlavní „kouzlo“ celého testu spočívá ve vlastnostech syntetického biomolekulárního senzoru, který reaguje na specifické typy RNA. Je-li ve vzorku RNA viru zika přítomná, senzory změní barvu. Jejich výroba je přitom extrémně levná – vyrobit sadu několika testovacích polí stojí jeden americký dolar.

Zika se v krvi pacientů vyskytuje v extrémně malém množství, vědci proto jako „zesilovač“ projevu přítomnosti RNA využili speciální mixturu enzymů. Test souběžně s tím využívá mechanismus známý z procesu genového editování metodou CRISPR-Cas9, díky čemuž je schopen identifikovat i jednotlivé kmeny viru – jihoamerický, africký a podobně, píší vědci ve studii, kterou publikovali v časopisu Cell.

Pozná i SARS, ebolu či chřipku

Vědci tvrdí, že drobnou změnou v senzorických vlastnostech testu mohou snadno detekovat i další typy RNA nejrůznějších virů, ať už jde o ebolu, SARS, spalničky, chřipku, žloutenku typu C či západonilskou horečku.

Lékaři nyní připravují tranzit testu z laboratorních podmínek do širších klinických pokusů. „V budoucnu bychom mohli být schopni připravit různé typy testů v závislosti na tom, o jakou nákazu jde, zhruba do jednoho týdne,“ předpověděl jeden z kolaborantů výzkumu, James Collins, který působí jak na Massachusettském technologickém institutu, tak právě na Wyssově institutu.

V Ostravě se vyvíjí potvrzovací test na virus zika

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.