Test Sedmičky: kde se v Olomouci nejlépe sáňkuje | E15.cz

Test Sedmičky: kde se v Olomouci nejlépe sáňkuje

Maruška a Jáchym objeli se Sedmičkou sedm míst ve městě, aby zjistili, kde se nejlépe sáňkuje.

Najít na placaté Hané kopec dobrý k sáňkování je problém. Zvláště v Olomouci s nadmořskou výškou kolem 220 metrů. Ještě, že na sídlištích bývají umělé kopce, kterým děti říkají haldy. V létě po nich jezdí na kole, v zimě je sjíždějí nejčastěji na bobech, plastových lopatách nebo jen tak, v šusťákovém oblečení.

„Tady je to dobrý,“ vykřikují sedmiletá Maruška s devítiletým Jáchymem, kteří tvoří testovací tým Sedmičky. A nejsou k udržení. Malou terénní vlnu v Řepčíně u Křelovské ulice zdolávají opakovaně a pořád dokola. Kopec na okraji pole se dá lehce vyběhnout a je dostatečně široký.

Spolu s námi sem přivedl vnuka i Bronislav Kadlec. „Tady to vnukům úplně stačí. Když je sněhu málo, jezdíme na Kopeček nebo na Pohořany, když ještě míň, tak jezdíme do Jeseníků,“ říká Kadlec.

Postupně objíždíme „krtince“ na sídlištích. Z nich se dětem nejvíc zamlouvá ten v Parku malého prince. Je krásně oblý, v jenom místě se skluzavkou a dobrým skokánkem. Vyřádil se hlavně Jáchym. Julie Jirátková byla na kopci se čtyřletým synem Alexandrem. „Sáňkujeme každý den, oba nás to baví. Jsme ze Samotišek, ale chodíme několikrát týdně při návštěvě Olomouce i sem,“ řekla Julie Jirátková.

Jako nejhorší připadal Marušce a Jáchymovi umělý kopec za Fischerovou ulicí. Ani se na něj nedostaly. „Je to samý led,“ stěžuje si Maruška. Místní děti na něj lezou po čtyřech, ale na vrchol se dostanou jen někteří, většině se tam vydrápat nepodaří.

Místo, na kterém se oba „testéři“ ve svém hodnocení jednoznačně shodli, je na Lazcích vedle sportovní haly a loděnice. Soustava několika kopců dává na výběr, zda děti pojedou z malého nebo velkého, prudkého nebo mírného svahu, nebo zda zkusí prosvištět ledovou zatáčkou jako na bobové dráze. Ta šla perfektně Marušce.

Nejčastějším výletním místem je ale Svatý Kopeček. Ten je pro sáňkaře skutečně „svatý“. Sníh je na něm skoro vždy a hlavně je dlouhý. Tak dlouhý, že se dá alejí dojet dále než kilometr, pak sednout na autobus a jet zpátky nahoru.

Zatímco Jáchym si na Kopečku užil. Pro Marušku byl dlouhý a prudký. Na konci aleje navíc narazila do značky a rozbila boby. Ještě, že to bylo poslední místo a poslední jízda testu.

Výsledky :
1. Řepčín, Křelovská ulice
Maruška a Jáchym jsou se sáňkováním poblíž svého domova spokojeni, i když na rozlehlém prostoru fouká.

2. Lazce, U Sportovní haly
Oba byli spokojeni. Několik různých kopců a drah nabízí hodně možností, podle chuti, nebo toho, na co si děti samy troufnou. Oba palce nahoru.

3. Neředín, Park malého prince
Krásný kopec se skokánkem na konci dráhy. Mezi domy nefouká a všechny parametry jsou akorát. Jáchym si tak užívá, že hodnotí jen Maruška.

4. Povel, Mišákova ulice
Umělý kopec byl dětem nesympatický. Krátký a nezajímavý. Pod ním se válely zbytky plastů, na nichž asi někdo jezdil. Přestože tady bylo málo dětí, došlo i na dvě kolize. Možná i to ovlivnilo jejich hodnocení.

5. Nové Sady, Fischerova ulice
Skleněný vrch na sídlišti si vysloužil nejtvrdší nesouhlas. Maruška s Jáchymem spontánně použili pro vyjádření nesouhlasu obě ruce. Nejenže se tam nedalo jezdit, ale ani dostat nahoru.

6. Nové Sady, Lesní ulice
Byla to slabá náplast na vedlejší kopec z Fischerovy. Na druhé straně děti ocenily, že kopec je „dvojitý“. Nakonec zvolily neutrální vyjádření a své palce nasměrovaly do vodorovné polohy.

7. Svatý Kopeček
Jáchym byl z dlouhé stráně, na které to fičelo, i pořádného skokánku nadšen. Jenže Marušce právě totéž na jízdě z Kopečka vadilo. /ado/

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!