Tour de France přiváží miliony eur | E15.cz

Tour de France přiváží miliony eur

Cyklistická stáj Saxo Bank, za niž jezdí i Alberto Contador
Cyklistická stáj Saxo Bank, za niž jezdí i Alberto Contador
• 
ZDROJ: reuters

Martina Peřinková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V sobotu odstartoval další ročník Tour de France – nejslavnějšího cyklistického závodu na světě. Etapový závod bude trvat tři týdny a jeho cílem bude opět pařížská ulice Champs Élysées. Na startu nechybí obhájce prvenství Alberto Contador ze Španělska, vítěz nedávného závodu Giro d’Italia, a také český cyklista Roman Kreuziger, jenž obhajuje příslušnost k elitní světové desítce.

Contador letos poprvé pojede v jednom roce oba nejtěžší cyklistické závody – Tour i Giro. „Je těžké předvídat, jak na tom budu. Giro byl velice obtížný závod a čekají mě další tři náročné týdny,“ přiznal Španěl.

Tour de France patří každoročně k nejsledovanějším sportovním událostem na světě. Mimořádný zájem dokazuje i mediální pokrytí. Tour se vysílá do více než 180 zemí světa, akreditováno je téměř 500 zástupců tištěných či internetových médií.

Rozpočet závodu je přibližně sto milionů eur. Kromě organizačních a režijních nákladů jsou v této sumě započítány také odměny pro cyklisty. Například za každý etapový triumf vyplatí organizátor závodu osm tisíc eur. Na programu je 21 etap.

Polovinu rozpočtu získává pořadatel závodu, společnost Amaury Sport Organisation, z vysílacích práv, 40 procent z příspěvků od sponzorů a zbytek z různých poplatků, například od měst, jimiž peloton projíždí.
I přes vysoké náklady je Tour de France výdělečná, a to nejen pro organizátory, ale i pro region, v němž se závod koná. Ve studii, jež předcházela loňskému ročníku, bylo zjištěno, že v průběhu celého závodu je třeba denně ubytovat na 4500 lidí. Nejen závodníků, členů týmů, novinářů a organizátorů, ale především fanoušků, kterých každoročně přijíždějí do Francie desetitisíce. Podle odhadů během 21 dnů činí úhrnná návštěvnost asi 15 milionů lidí, každý z nich utratí v průměru tři eura, což znamená pro místní ekonomiku přínos 45 milionů eur.

Contadora i Kreuzigera zdržel pád

Hned první etapu Tour de France poznamenal hromadný pád, do nějž byli zapleteni i obhájce prvenství Alberto Contador a český závodník Roman Kreuziger. První etapu nakonec vyhrál Belgičan Philippe Gilbert. Druhou etapu, kterou byla časovka týmů, vyhrála stáj Garmin, Kreuzigerova Astana skončila devátá. Do žlutého trikotu pro vedoucího jezdce průběžného pořadí se po včerejšku oblékl Nor Thor Hushovd.

Autor: Martina Peřinková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video