Traband přitvrdil a vzdal hold šedesátým letům | E15.cz

Traband přitvrdil a vzdal hold šedesátým letům

Traband: Vlnobeat
Traband: Vlnobeat
• 
ZDROJ: Repro E15

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po téměř čtyřech letech od vydání dosud posledního a posmutnělého alba Neslýchané! Jaroslav Svoboda opustil melancholické harmonium. Na novém albu Vlnobeat se s Trabandem vrací ke kořenům a přímočarému bigbítu propojenému s tradičními dechy. A to až tak, že se na nedávném křtu razancí téměř vyrovnali punkrockové Znouzectnosti, kterou si Traband pozval jako hosty.

Novým albem navíc skládá Traband hold šedesátým letům minulého století. Tu tak činí v podobě sóla na varhany v písni Kabát 66 evokující psychedelické variace Raye Manzarka z The Doors. V Úhlu pohledu se pustí do chytlavých kytarových riffů, které by se mohly klidně linout z barevného autobusu plného hippies brázdícího legendární Route 66, nebo citací gospelového hitu šedesátých let Oh Happy Day. Ke standardní čtyřčlenné sestavě v obsazení kytara-tuba-trumpeta-bicí se na albu připojil hráč na banjo Radim Huml, jenž některým rychlým pasážím dodává až zeppelinovský šmrnc.

Pro někoho jsou písně a texty Jaroslava Svobody už od počátků Trabandu před 20 lety návodem k životu a filozofickými dílky, v nichž hraje na české poměry nadprůměrnou roli přemýšlení o víře, svobodě a postavení jednotlivce čelícího tlaku společnosti. Na Vlnobeatu tak třeba účtuje s konzumní společností (písně Nepoužitelný či Tenhleten den). Pro někoho je zase Traband kvůli nakažlivému rytmu a stylu označovanému jako dechno spíše jen kýženým důvodem k tomu se zase jednou rozmáchnout na tanečním parketu pod pódiem.

Pro samotného Svobodu jsou prý to všechno písně milostné, přičemž Mluv se mnou, miláčku je jedna z nejlepších, které kdy napsal. Na nové desce je od každého pořádný kousek, a to i když oproti dřívějším počinům ubylo příběhů a vyprávění o konkrétních smyšlených postavách ve prospěch emocí a nálad. Každopádně, jak se zpívá v písni Tenhleten den o člověku, který má vše, ale nic mu nepatří – tuhle radost si nedejte vzít.

Traband: Vlnobeat
Vydavatel: Indies Scope 2014
Hodnocení: 90 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video