Trampolíny jsou pro blázny | e15.cz

Trampolíny jsou pro blázny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zita Frydrychová z Liberce dělá salta v šestimetrové výšce a jednou by se chtěla podívat na olympiádu.

Je jí osmnáct let. Skáče na trampolíně, v Čechách už je nejlepší a o víkendu se poprvé poměří se světovou špičkou. Studentka gymnázia F. X. Šaldy Zita Frydrychová míří na mistrovství světa do dalekého Petrohradu.

Atmosféru akce takového významu okusíte poprvé v životě. Jaké jsou vaše cíle?

Chtěla bych zaskákat tak, abych byla sama spokojená. Jiné cíle si nedávám. Alespoň nebudu zklamaná. Určitě bych se ale chtěla dostat do horní poloviny startovního pole.

Jakým způsobem se na šampionát připravujete?

Nemám žádný speciální plán. Chodím skákat čtyřikrát týdně a víkendy trávím na závodech. Když se to sejde, tak jsem na trampolíně téměř každý den. Jediné, co se před mistrovstvím změnilo, je, že zkoušíme mnohem větší počet sestav.
Co vás ke skokům na trampolíně přivedlo?

Asi to, že jsem vždycky tíhla k adrenalinovým sportům. Rodiče totiž původně chtěli, abych dělala gymnastiku. V osmi letech, když jsem na trampolínách začínala, jsem na ni ale byla naštěstí už moc stará. Vždycky jsem vyhledávala extrémní situace, a když jsem na jedné předváděcí akci viděla trampolínisty Lokomotivy Liberec, bylo rozhodnuto.
Sestavy plné salt a výkrutů vypadají občas poměrně nebezpečně. Měla jste, hlavně ze začátku, z některých cviků strach?

Ani ne. Postupovala jsem totiž velmi pomalu od těch nejjednodušších skoků k těm složitějším a strach si zvykla zvládat. Je ale pravda, že skoky na trampolíně jsou sportem pro blázny, kteří se do toho nebojí jít naplno.

Předpokládám ale, že úrazům z tréninku jste se nevyhla.

Máte pravdu. Takové věci se v našem sportu stávají. Asi před dvěma roky jsem měla z jednoho pádu nadvakrát zlomenou ruku.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Mým velkým snem je účast na Olympijských hrách v Londýně. Tak doufám, že se tam podívám. Kvalifikace mě čeká za dva roky. Taky musím dodělat školu a rozhodnout se, co dál. Skákáním na trampolíně se totiž v Čechách neuživím. Ráda bych zůstala v Liberci. Není zde ale žádná škola podle mého gusta. Přemýšlím proto čím dál víc o Praze. Výběr je tam větší a míst, kde se dá skákat, je tam taky dost.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery