Tři králové vyrazili do ulic

Už pojedenácté si děti i dospělí posadili na hlavu korunu a koledují v ulicích. Nachodí kilometry. A spoustu práce mají i lidé v zákulisí sbírky.

Několik dní od rána až do večera chodí koledníci v kostýmu tří králů od domu k domu, zpívají, rozdávají drobné dárky a do zapečetěné kasičky sbírají peníze. O hladký průběh celé sbírky se stará téměř tisícovka lidí. Sedmička našla ty, bez kterých se koledování rozhodně neobejde.
Opavskými ulicemi chodí při Tříkrálové sbírce spousta dobrovolníků. Ani ředitel opavské Charity Jan Hanuš (na snímku uprostřed) nelení, obleče si dlouhý plášť a nasadí korunu. Má na starosti takzvanou V. I. P. trasu, koleduje v nemocnici a na úřadech.
„Po letech už máme naučený scénář. Vcházíme do budovy s písní My tři králové, poté následuje krátké povídání o poslání tří králů. Je to takové představení a po jeho skončení rozdáme cukříky. Kdo chce, může přispět do kasičky. Při odchodu opět zpíváme,“ popisuje Hanuš.
Bohatým zdrojem malých koledníků je pro Charitu Církevní základní škola svaté Ludmily v Jaktaři. „O koledování mají zájem spíše mladší děti. Loni jich chodilo jednatřicet, což je polovina školy,“ uvádí učitelka Marie Šoltisová.
Ta malým koledníkům šije sváteční tříkrálové kostýmy. „Posbírám doma různé látky, korálky a ozdůbky na korunky. Kostýmy ani po sbírce nepřijdou vniveč, používáme je i při vánoční besídce v Loutkovém divadle,“ říká Šoltisová.
Celou sbírku v Opavě má druhým rokem na starost Marie Gilíková (na snímku napravo). Shání cukry, křídy, kadidla, kalendáře i drobné dárky a ostatní věci potřebné ke koledování, a to jí zabere měsíce. „Přípravy začínají už v září, je toho hodně. Starám se o jednasedmdesát obcí. Celkem se na koledování v Opavě a okolních obcích podílí 920 lidí,“ dodává Gilíková. Dárky vyrábějí opavské vězeňkyně, ale i děti ze základních i mateřských škol nebo dobrovolníci.
Marie Zezulková (na snímku vlevo) se stará o vybrané peníze. „V jednotlivých obcích se kasičky zapečetí na obecních úřadech a tam je i rozpečetí, poté se převezou do Charity. Z magistrátu k nám přijedou dvě pracovnice, které dohlíží na řádné přepočítání peněz. Počítá je asi osm zaměstnanců Charity,“ líčí Zezulková.
Peníze jdou na účet Charity a poslouží v hospicech, postiženým, lidem bez domova, ale i těm, kteří přišli o domov při zemětřesení na Haiti. Loni dobrovolníci v Opavě vykoledovali 724 tisíc korun.