Tvůrci Twitteru přišli o stamiliony dolarů, výsledky navíc unikly předčasně | E15.cz

Tvůrci Twitteru přišli o stamiliony dolarů, výsledky navíc unikly předčasně

Hlavní sídlo Twitteru na Market Street v San Francisku
Hlavní sídlo Twitteru na Market Street v San Francisku
• 
ZDROJ: Twitter (Jasper Sanidad)

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evan Williams a Jack Dorsey přišli kvůli mizerným hospodářským výsledkům společnosti Twitter o 750 milionů dolarů. Výsledky mikroblogovací sociální sítě unikly před plánovaným zveřejněním a ukázaly, že firma za první tři měsíce roku prodělala 162 milionů dolarů, ve stejném období loňského roku byla v minusu „jen“ 132 milionů. Twitter z úniku výsledků obvinil společnost Nasdaq, která spravuje jeho web pro vztahy s investory.

Akcie na výsledky reagovaly pádem o 26 procent, čímž vymazaly přes šest miliard z tržní hodnoty firmy. Následně něco ze ztrát umazaly a uzavřely s osmnácti procentním mankem. Vrásky na čele dělají investorům především mizerné prodeje inzerce.

Za první čtvrtletí za ni Twitter utržil 436 milionů dolarů, o 21 milionů méně, než očekával. Generální ředitel Twitteru Dick Costolo uvedl, že tržby zaostaly za odhady, protože některé nové formáty inzerce se neujaly tak rychle, jak si firma slibovala. Twitter také snížil očekávanou výši tržeb za celý rok do pásma 2,17 až 2,27 miliardy dolarů z původních až 2,35 miliardy.

„Vše dopadlo hůře, než jsme očekávali,“ prohlásil pro Reuters Arvind Bhatia, analytik společnosti SterneAgee. „Takováto ztráta bude mít pravděpodobně dalekosáhlé dopady.“ Evan Williams, který v Twitteru vlastní 7,5 procenta, přišel díky poklesu ceny akcií podle indexu miliardářů společnosti Bloomberg o 525 milionů dolarů.

Dorsey, která má ve firmě menší podíl, ztratil zhruba 220 milionů. „Nikdo nevidí rád takový pád akcií, mám ale dlouhodobou důvěru v obchodní model Twitteru a nechci se znervózňovat s výkyvy ceny akcií,“ uvedl Williams.

Twitter obrátil svůj hněv na společnost Selerity, která uniklé výsledky Twitteru zveřejnila paradoxně na svém twitterovém účtu s tím, že je našla na webu společnosti. Podle Twitteru se ale výsledky hospodaření neměly dostat na veřejnost před koncem úterního obchodování na newyorské burze.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video