Uber spustí v Berlíně jízdy s licenovanými řidiči | E15.cz

Uber spustí v Berlíně jízdy s licenovanými řidiči

Uber, San Francisco.
Uber, San Francisco.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber plánuje příští měsíc spustit v Berlíně svůj servis UberX, který používá profesionální řidiče s licencí pro taxislužbu. Řekl to nedělníku Welt am Sonntag šéf německé divize Uberu Christian Freese. Uber se po loňském soudním zákazu svého běžného servisu snažil tuto službu zavést i v jiných německých městech, nesehnal však dostatečný počet kvalifikovaných řidičů.

Německý soud loni v březnu zakázal Uberu v celé zemi nabízet alternativní taxislužbu provozovanou řidiči, kteří nemají koncesi pro provozování taxi a nesplňují další přísné požadavky na provozování osobní dopravy. Průkopník internetově zprostředkované osobní dopravy se od té doby omezuje na služby UberX a UberBlack s řidiči, kteří vyhovují německým předpisům.

Firma však narazila na nedostatek profesionálních řidičů a svůj servis UberX musela ukončit například ve Frankfurtu a Hamburku. Nyní tuto službu provozuje jen v Mnichově. Freese uvedl, že perspektivně chce firma uvést na německý trh servis spolujízdy UberPool, v jejímž rámci sdílí jeden vůz Uberu více zákazníků. V tuto chvíli by však tato služba porušovala německé předpisy, řekl Freese.

Obvinění z nekalé konkurence

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj. Firma se označuje za službu, která zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za taxislužbu.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, v posledních letech mohutně expanduje po celém světě. Dostává se přitom do střetů s vládami a úřady jednotlivých zemí a měst. Tradiční taxislužby firmu obviňují z nekalé konkurence, protože Uber často obchází přísné regulační předpisy. Od roku 2014 Uber podniká také na českém trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.