„Uvidím, zda své chlapce přemluvím“ | e15.cz

„Uvidím, zda své chlapce přemluvím“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve Škoda Auto Muzeu vystoupí 31. ledna se svým kvartetem Petra Ernyei.

V Mladé Boleslavi je zpěvačka s netypickým příjmením a slovensko-maďarskými předky častým hostem, bojovala ve swingových bitvách s Pražským Swingovým Orchestrem Jana Matouška či s Jazzphonic Orchestra svého otce Ondřeje. Vystupovala s Originálním Pražským Synkopickým Orchestrem a pravidelně se účastní festivalů v zahraničí. Přesto se nyní těší do Boleslavi.
„Publikum tam je úžasné! Nikde v Česku jsem nezažila tak nadupaný sál a natěšené lidi. Vůbec nevím, jak je to možné,“ říká Petra Ernyei.

Poprvé přijedete s kvartetem. Bude to jiné zpívání než s orchestrem za zády?
Je to velký rozdíl. V orchestru musí člověk pěkně nastoupit na zpěv, kde má, ctít pravidla, je to velký celek. Ale právě proto má takovou sílu. Zpěvák se nese na swingovo-energetické vlně, což nezažije každý. Právě v těchto dnech se rozjíždí nová velká kapela mého kytaristy Marka Rejhona Harlemania, což bude teprve jízda! Myslím, že se s ní ukážeme i v Boleslavi. V malé partě zase dostává každý prostor pro improvizaci.
Proto vznikl kvartet?
Chtěla jsem se posunout dál, nebýt stále zakletá jen ve swingu. Potřebovala jsem dát průchod emocím a Marek Rejhon se nacházel v podobném stavu. Přizvali jsme před rokem skvělého kytaristu Jaroslava Šindlera, báječného basistu Jana Greifonera a bylo to.

V Boleslavi vystoupíte v cyklu Šanson a jazz, zazpíváte i nějaký šanson?
Zazní známé i méně známé jazzové písně, také bossanovy. Vím, že čeští diváci mají rádi české písničky, proto jich několik zařadíme. A šansony možná. Když jsme před rokem připravovaly se sestrou akci pro francouzského klienta, ptali se, zda mohu zazpívat i dva francouzské šansony. Profesionalita mi nedala, proto jsem řekla, že s radostí, že to není problém. A byl, neumím totiž francouzsky. Texty jsem si slovo po slovu dva měsíce vtloukala do hlavy. Mám je tam pořád, takže uvidím, zda své chlapce přemluvím.

Nechystáte se víc propojit muziku s divadlem, které jste vystudovala?
Zatím nic neplánuju, není čas. Mám dvě dětičky a s těmi je to to pravé divadlo. Tam to propojuji dokonale.

Petra Erneyi Kvartet ve Škoda Auto Muzeu

vystoupí v pondělí 31. ledna od 19.00 v sále Hieronimus II.
koncert o dvou částech potrvá do 21.00
lístek stojí 170 korun, předprodej denně od 9.00 do 17.00 ve Škoda Auto Muzeu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video