V automobilce Hyundai začala stávka | E15.cz

V automobilce Hyundai začala stávka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes ve čtyři hodiny odpoledne se zastavila výrobní linka v automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Asi čtyři stovky dělníků se vzbouřily proti dalším odpoledním přesčasům. Konečným výsledkem byla hodinová stávka celé haly. Podle jednoho ze zaměstnanců jsou mimo jiné důvodem stávky povinné přesčasy. Sedmička už dříve informovala o stížnostech dělníků na tvrdé zacházení hraničící s šikanou. Stávka se odehrála nečekaně, dokonce ji vůbec neorganizovaly odbory, jak bývá zvykem. První vzpoura začla už v úterý odpoledne na svařovně. Na začátku dalšího povinného přesčasu odsud odešlo asi dvacet lidí. Dnes vlna odporu nabrala na síle. „Začlo to už přes den. Lidi se nenápadně domlouvali od rána. Těsně před čtvrtou hodinou, kdy měl začít přesčas, se zastavila jedna linka a do několika minut všechny ostatní na hale. Sebrali jsme se a šli do kantýny. Vedení nám vzkázalo, že si máme vybrat zástupce, který půjde vyjednávat. To jsme odmítli. Chtěli jsme, aby šéfové přišli k nám a mluvili otevřeně přede všemi. Pak přišel jeden z člověk z korejského vedení a šéf směny a chtěli, abycho jim sdělili své požadavky,“ popisuje napjatou atmosféru v automobilce zaměstnanec, jehož jméno Sedmička zná, ale nebude ho zveřejňovat. Po hodině dohadování nakonec zaměstnanci přistoupili na to, že dokončí směnu, avšak další vyjednávání budou pokračovat v příštích dnech. „Vedení nám slíbilo, že přesčasy ve čtvrtek ruší,“ prozrazuje pracovník automobilky.
Přesčasy byly hlavním motivem lidí ke stávce. Vadí jim, že jsou pravidelné, špatně placené a továrna je plánuje i na prosinec. Druhým důvodem protestu jsou výroční bonusy. „Slíbili nám až sto procent mzdy, když nebudeme nemocní a budeme mít dobré hodnocení. Nakonec se ukázalo, že peníze dostanou jen vyvolení a zdaleka ne všichni, kteří kritéria splnili,“ stěžuje si zaměstnanec.
Odvorový předák Radek Kuchař měl v době stávky vypnutý telefon a ani později se Sedmičce neozval. Podle neoficiálních zdrojů zaměstnanci odbory se stávkou záměrně obešli, protože mají strach, že by je mohla automobilka žalovat. „To byl jeden důvod, ale fakt je ten, že to bylo hodně spontánní. Už se nedalo čekat, až to někdo zorganizuje oficiální cestou. Byl to náhlý impuls,“ sdělil zdroj.
Tiskový mluvčí Hyundaie v Nošovicích Petr Vaněk se krátce po skončení stávky nechtěl k záležitosti vyjádřit, ale slíbil, že stanovisko automobilky zašle.
Čtenáře Sedmičky budeme o dalším aktuálním vývoji protestů v Hyundai informovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video