V Kladně zavládla „školkománie“

Kladno stále buduje nové školky. Statistiky hlásí: tříletých dětí pomalu začíná ubývat.

Několik let trvající babyboom donutil radnice posílat miliony korun ze svého rozpočtu do staveb či rekonstrukcí mateřských škol. Kladno loni otevřelo pro stovku dětí novou školku v ulici Švýcarská, letos další v Kročehlavech. Teď získalo dotaci na přestavbu nevyužívaného objektu na Rosenbaumově náměstí v Dubí. Má se tam vejít asi padesát dětí.

Další školka v Dubí

„Rekonstrukce bývalého Střediska služeb školám bude stát přes třiadvacet milionů korun, městem získaná dotace je 21,5 milionu,“ vysvětlil Vilém Frček z radnice.
V nové mateřince budou tři třídy, jídelna a prádelna. Její okolí se promění ve školní zahradu a hřiště. „Mohly by tam chodit děti z Vrapic, případně i z Dříně. Tam je školka v nájmu,“ řekl před volbami náměstek primátora Miroslav Bernášek.

Nová školka v ulici Jaroslava Foglara v Kročehlavech je pro devadesát dětí. „Prostory jsme získali přestavbou objektu, kde sídlilo odborné učiliště. Kromě čtyř tříd je tam místnost pro ohřívání jídel, speciálně upravené sociální zařízení a zahrada,“ uvedl po otevření školky primátor Dan Jiránek.

Přestože teď už Kladenští zpravidla nemají problém s místy ve školkách, ještě nedávno tomu tak nebylo. „V posledních dvou letech se to zlepšilo. S prvním dítětem to ale bylo složité. Všude měli plno. Nakonec jsme našli místo v dopolední školce v Kročehlavech. Ale dojížděli jsme tam přes celé město,“ řekla Anna Mourková.

V letošním školním roce bylo do mateřinek přijato téměř sedm set dětí. „Odmítnutých bylo jedenaosmdesát mimokladenských,“ uvedl Frček.

Dětí začíná ubývat

Nebude však zřejmě trvat dlouho a místa v kladenských školkách najdou pro děti i rodiče z okolních obcí. Podle údajů statistického úřadu se babyboom pomalu zastavuje a je pravděpodobné, že za pár let bude místo přetlaku ve školkách hodně volných míst.

„Ke konci roku 2008 jsme na Kladensku evidovali přes sedmnáct set tříletých dětí, loni jich bylo o několik desítek méně,“ řekla Jana Slavníková ze středočeské pobočky statistického úřadu.

Zatímco letos žije ve Středočeském kraji téměř sto devadesát tisíc obyvatel ve věku od jednoho roku do čtrnácti let, za dvacet let jich bude podle analytiků o necelých třicet tisíc méně.
Obavy, že za pár let převýší kapacity školek poptávku, však na radnici nemají. „Do Kladna se neustále stěhují mladé rodiny,“ řekl Frček.