V Kosmonosích představí obrazy i mince, slaví výročí | E15.cz

V Kosmonosích představí obrazy i mince, slaví výročí

Hejduková Hana

Obrazy, grafiky i fotografie jsou od čtvrtka k vidění na nové výstavě v kosmonoské Loretě. Pochází z fondu místního Muzejního spolku, který letos slaví výročí pět let svého trvání.

Spolek se soustředí především na nedávnou minulost. „Dvacáté století jsme si jako leitmotiv našli hned zpočátku. Uplynulo od něj teprve pár let, přitom je to období kontroverzní a rychle se na něj zapomíná. Navíc, kde mají muzeum dvacátého století,“ říká předseda Muzejního spolku Kosmonosy Václav Petříček. Pro spolek s minimálními prostředky bylo toto období také nejdostupnější, protože se snadněji získávají exponáty. „Při svozu odpadu jsme nakukovali do kontejnerů. Samozřejmě, že se tím leckdo bavil,” říká Petříček. U příležitosti výročí spolku také v květnu zahájili expozici Dvacet včetně pěti. Slovo pět odkazuje k výročí muzea, jinak výstava připomíná dvacet let od revoluce. Zaměřená je na školáky.
„Neukazujeme jim klasické fotografie nebo dokumenty, ale konkrétní předměty konzumního světa konzumu, především spotřební věci, které před rokem 1989 na trhu nebyly,“ popsal Petříček. Děti jsou podle něj často překvapené. „Je pro ně šok, že nebyly obyčejné věci jako olivy či Coca-Cola,“ říká Petříček.
Obě expozice si mohou návštěvníci prohlédnout také o víkendu v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. V sobotu v Loretě navíc poprvé představí sbírku všech mincí, bankovek a medailí vydaných v Česku od roku 1989.

Autor: Hejduková Hana
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!