„V Pardubicích si lidé nechají všechno líbit“ | E15.cz

„V Pardubicích si lidé nechají všechno líbit“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý vedoucí oddělení ochrany životního prostředí na České inspekci životního prostředí Miroslav Rubeš varuje před znovúotevřením spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví.

Řadu let pracoval jako vedoucí oddělení ochrany životního prostředí na České inspekci životního prostředí. V roce 2004 jeho podpis nechyběl na dokumentu, který spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví zavřel. „Překračovaly se tam emisní limity a nebyla řádně vybavena,“ říká odpůrce spalovny Miroslav Rubeš.

Co říkáte na to, že spalovna získala kladný posudek odborníka?

Asi se to dalo čekat, i přes řadu protestů a konkrétních připomínek, které tam byly. Přitom to nebylo tak, že by lidé jenom křičeli, ale byla tam řada konkrétních důvodů. Nakonec to schválili v původním stavu, pouze snížili kapacitu spalovaného odpadu. Technická kapacita zařízení ale zůstala stále stejná. Pokud se neprokáže negativní vliv na životní prostředí, a to se prokazuje těžko, tak se kapacita spalování může zvýšit zase na dvacet tisíc tun. To se mi nelíbí.

Proč je podle vás spalovna nebezpečná?

I když bude provozována tím nejlepším způsobem, tak se zvýší emise znečišťujících látek do ovzduší, a to o desítky tun ročně! Nejsou to pouze látky, jako oxid uhličitý, oxid siřičitý, oxidy dusíku, ale třeba i čpavek, dioxiny, arzen, rtuť a další kovy. Je to špatné, protože tato lokalita je už teď silně zatížená. Máme tu Synthesii a Explosii Semtín, Paramo, průmyslovou zónu ve Starých Čívicích, ale také řadu dalších významných znečišťovatelů ovzduší.

Dokážete tedy vysvětlit, proč chce firma AVE CZ provozovat spalovnu právě v Pardubicích?

Staví tady i proto, že jsou lidé v Pardubicích zvyklí na ledacos. Znečištění je tady tak vysoké, že lidé nad dalším znečišťováním pouze mávnou rukou. Pardubice patří k nejzatíženějším místům, vzhledem k čistotě ovzduší, v celé republice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.