Ve věku 87 let zemřela herečka Jaroslava Adamová

Jaroslava Adamová

Jaroslava Adamová Zdroj: profimedia.cz

Ve věku 87 let zemřela dnes ráno divadelní, televizní a filmová herečka Jaroslava Adamová. Informovala o tom rodina zesnulé. Adamová za více než 60 let na scéně ztvárnila třeba Annu Kareninovou, Hedu Gablerovou a Marii Stuartovnu. Nezapomenutelný je její společný herecký koncert s Janem Werichem v televizním filmu Kočár nejsvětější svátosti. V roce 2003 hrála ve filmu Želary.

„Byla to vynikající umělkyně a vzácná žena. Měl jsem ji moc rád a myslím, že ona mě taky. Budu na ni vzpomínat jako na velkou herečku,“ řekl herec Lubomír Lipský. Lipský s Adamovou společně působil v Městských divadlech pražských. „Nejvíc vzpomínám na její roli Hedy Gablerové, já jsem hrál jejího manžela, režíroval to Alfred Radok. Bylo to skvělé představení, vzpomínám na to celý život,“ dodal Lipský.

Ve filmu Želary se s Adamovou potkala herečka Aňa Geislerová, která ve snímku ztvárnila hlavní roli. „Já si ji pamatuju ještě z dětství, ona mě znala jako batole, protože byla kamarádka s mojí babičkou. Já ji mám zafixovanou jako ženskou plnou energie,“ řekla Geislerová. „Mám skoro pocit, jako kdyby odešel někdo z rodiny. Je mi to líto,“ dodala.

Adamová na sebe výrazně upozornila celou řadou charakterních rolí především v divadle. Ve filmu tolik příležitostí nedostala.

Po absolvování konzervatoře v roce 1946 nastoupila do vinohradského divadla, poté vystřídala několik pražských scén, od roku 1956 působila v Divadle ABC, respektive Městských divadlech pražských, kde se stala vedle Václava Vosky, Ireny Kačírkové a dalších na dlouhá léta hvězdou souboru. Zásadní vliv na její formování měl režisér Jiří Frejka a Jan Werich. Všímala si jí i televize - hrála třeba i ve snímku Společnice (2000), kde měla za partnerku Tatianu Vilhelmovou. Adamová vystupovala v rozhlase, ve filmech dabovala například Jeanne Moreauovou, Sophii Lorenovou nebo Annu Magnaniovou.

Adamová získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní působení v dabingu, za celoživotní herecké mistrovství obdržela v roce 1996 cenu Thálie. Prezidentem byla v roce 2001 vyznamenána medailí Za zásluhy.