Vězni měli uměleckou vernisáž | e15.cz

Vězni měli uměleckou vernisáž

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve Všehrdech jsou muži za mřížemi umělecky nadaní. Mají teď první výstavu svého druhu.

Jirkov / Originální výstava vězeňských výtvarných a řemeslných děl je k vidění na zámku Červený hrádek v Jirkově. „Jsme rádi, že můžeme našim návštěvníkům nabídnout naprosto jedinečnou podívanou. Když jsem byl ve Všehrdech na podzim, žasl jsem, jaká umělecká díla tam vznikají,“ neskrývá nadšení ředitel zámku Bedřich Fryč.

Vězni darovali na podzim knihovně Červeného hrádku dětský dřevěný vláček. Slovo dalo slovo a to, co doposud skrývala věznice, spatřilo světlo světa.

Výpověď o člověku

„Je to skutečně první akce mimo věznici. Dělali jsme svoje výstavy, aby návštěvníci viděli, co jsou vězni schopni vyrobit v rámci našich kroužků nebo učebních oborů,“ konstatuje ředitel všehrdské věznice Jiří Šrajber.

Expozice keramiky, kovářských a truhlářských výrobků, obrazů, skládaček a dalších unikátních exponátů je na Červeném hrádku k vidění samostatně anebo při prohlídce zámku. „Každý výrobek má něco do sebe. Některý působí depresivně, jiný naopak. Poodhaluje mnohé o člověku, o jeho duši,“ hodnotí Šrajber.

Vystavované předměty vznikly v kurzech keramickém, kovářském a truhlářském. Vězňové si v nich mohou zvýšit kvalifikaci a naučit se nějaké řemeslo.
Výtvarné práce, makety a malované květináče jsou dílem odsouzených, kteří se věnují mimopracovním aktivitám.
„Ve věznici je školské vzdělávací středisko se sedmi dvouletými učebními obory. Nabízíme i pětiměsíční kurzy pro volný čas. Malované předměty vznikaly při arteterapii,“ vysvětluje tisková mluvčí věznice Bronislava Vetešníková.
Výstava na Červeném hrádku potrvá do konce května.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video