Visa představila cloudové platby HCE. Letos budou i v Česku | e15.cz

Visa představila cloudové platby HCE. Letos budou i v Česku

Stánek Visa v Barceloně
Stánek Visa v Barceloně
• 
ZDROJ: MobilMania.cz

pav, Mobilmania.cz, Jan Láska

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Karetní asociace Visa prezentovala na Světovém mobilním kongresu v Barceloně cloudové platby HCE (Host Card Emulation), které by v letošním roce měly ovládnout takřka celý evropský trh. Jde o metodu mobilních bezkontaktních NFC plateb, které využívají emulovanou platební kartu nahranou do aplikace ve smartphonu a přes platební terminál komunikují na dálku se zabezpečeným serverem banky. K použití není potřeba žádný další bezpečnostní element, ať už na SIM kartě nebo přímo v těle zařízení.

V současnosti bezkontaktní HCE platby Visa a jejích partnerských bank fungují již na několika evropských trzích (Finsko, Itálie, Polsko, Slovensko, Španělsko a Turecko). Během letošního roku se k nim přidá dalších 30 bank v dalších zemích, mezi kterými nebude chybět ani Česká republika. Konkrétní partnery pro HCE platby na českém trhu oznámí Visa Europe během následujících měsíců. Podle informací webu MobilMania.cz by mělo jít nejméně o tři tuzemské bankovní ústavy, mezi kterými nemá chybět Česká spořitelna.

Novinky ze Světového mobilního kongresu v Barceloně sledujte na

nebo na Twitteru @MobilManiacz

Česko rájem bezkontaktních plateb

Výhodou HCE plateb podle tvůrců je nezávislost na mobilních operátorech. Plusem je také možnost relativně rychlého rozšíření v zemích s dostatečnou penetrací bezkontaktních terminálů, což rozhodně platí pro Českou republiku. Omezením však může být podpora smartphonů pouze s operačním systémem Android od verze 4.4 a vyšším. Nutností je samozřejmě funkce NFC v telefonu.

Kritici HCE také poukazují na delší prodlevu při samotné realizaci platby, kdy terminál musí ověřit údaje o platební kartě v telefonu na vzdáleném serveru. Při demonstraci plateb na stánku Visa v Barceloně ale ověření proběhlo okamžitě během jednotek sekund a rozdíl mezi cloudovou a lokální NFC (typ platby s bezpečnostním elementem na SIM kartě nebo v paměti zařízení) byl prakticky nepozorovatelný. V praxi tedy vše tedy bude záviset na kvalitě konektivity konkrétního terminálu.

VisaAutor: MobilMania.cz

Autor: pav, Mobilmania.cz, Jan Láska

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video