Vítězem World Press Photo je snímek japonského autora ze Súdánu | E15.cz

Vítězem World Press Photo je snímek japonského autora ze Súdánu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejlepším snímkem letošního ročníku nejvýznamnější mezinárodní fotoreportérské soutěže World Press Photo se stala fotografie ze súdánských demonstrací Japonce Yasujošiho Čiby. Oznámila to ve čtvrtek večer v Amsterodamu porota prestižní fotografické soutěže. Tradiční slavností ceremoniál se kvůli pandemii koronaviru nekonal. 

Japonský fotograf zachytil takřka poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Na snímku, který nazval Straight Voice (Jasný hlas), je mladý muž, jenž loni v červenci mezi demonstranty a v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně.

Čiba získal ocenění dotované odměnou 10 tisíc eur (přes 270 tisíc korun). Předseda poroty Lekgetho Makola podle agentury DPA řekl, že jde o fotografii plnou naděje. „Především v těchto časech, kdy zažíváme mnoho násilí a mnoho konfliktů, je důležité, že tu máme fotografii, která lidi inspiruje,“ poznamenal Makola.

„Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně,“ poznamenal další člen poroty Chris McGrath.

Čiba je hlavním fotoreportérem francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán a snímek pořídil v súdánské metropoli Chartúmu. „Tento moment byl jediným poklidným skupinovým protestem, který jsem v té době zažil,“ řekl.

V Súdánu byl loni po téměř 30 letech u moci armádou sesazen prezident Umar Bašír. Po prudkých protestech se v červenci ozbrojené síly a opoziční hnutí dohodly na přechodné vládě.

Porota vyhlásila i vítěze jednotlivých kategorií. Například nejlepším fotopříběhem roku se stala série snímků ukazujících nepokoje v Alžírsku. Pořídil je francouzský fotoreportér Romain Laurendeau. Galerie oceněných snímků je k vidění na webu soutěže

Do letošního ročníku soutěže na 4 300 fotoreportérů z 24 zemí přihlásilo téměř 74 tisíc fotografií. Porota udělila 44 cen. Oceněné snímky by měly být k vidění na velkých výstavách v mnoha zemích světa.

Kvůli koronavirové krizi byli letos všichni vítězové o svém triumfu zpraveni prostřednictvím internetu a tradiční slavnostní udílení cen v Amsterodamu se nekonalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video