Vizuální skok: LG začne jako první prodávat zakřivené OLED televizory | E15.cz

Vizuální skok: LG začne jako první prodávat zakřivené OLED televizory

OLED televizory
OLED televizory
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Share on Facebook Messenger
Jihokorejská LG Electronics začne příští měsíc jako první na světě prodávat zakřivené televizory s technologií OLED. Ta poskytuje jasnější a kontrastnější obraz než televizory LCD, má mnohem tenčí obrazovku a je energeticky úspornější. Cena zakřiveného modelu s úhlopříčkou obrazovky 55 palců (140 centimetrů) má činit v přepočtu zhruba 266 tisíc korun. Zakřivení obrazovky umožňuje sledovat obraz ze stejné vzdálenosti z mnoha úhlů.

LG a její domácí konkurent Samsung Electronics představily zakřivené OLED televizory v lednu na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas. Ani jedna z firem však tehdy neuvedla, kdy hodlá začít televizor prodávat.

Obrazovky OLED využívají technologii organických elektroluminiscenčních diod. Zatímco obrazovky LCD potřebují podsvícení, obrazovky OLED nepotřebují samostatný zdroj světla. Nové televizory tak mohou být tenčí, lehčí a úspornější. OLED navíc nemusí být zabudované do pevné skleněné vrstvy, ale mohou být v pružném umělohmotném substrátu. Díky tomu je snazší obrazovku zakřivit.

Zatím bude OLED spíš propagací, než ziskovým produktem

Výzkumná společnost IHS Screen Digest očekává, že Samsung bude brzy LG následovat. Domnívá se však, že v blízké budoucnosti zůstanou ceny těchto televizorů vysoko a vzhledem k obtížím při výrobě velkých OLED obrazovek se počet vyráběných kusů v dohledné době výrazně nezvýší. Podle analytika firmy Eda Bordera budou zakřivené televizory v nejbližší době cennější spíš jako propagační nástroj, než jako ziskový produkt.

LG dodala, že již přijímá objednávky na zakřivené televizory v Jižní Koreji. Termín, kdy chce začít nabízet televizory i v dalších zemích, stejně jako cenu televizorů pro tyto trhy, firma podle serveru BBC oznámí „v příštích měsících“.

Průkopníkem OLED technologie byla japonská společnost Sony. Ta začala prodávat tento televizor již v roce 2007, avšak jen s úhlopříčkou 11 palců (28 centimetrů). O tři roky později kvůli krizi výrobu zastavila.

Výzkumná společnost DisplaySearch odhaduje, že letos se prodá zhruba 50 tisíc OLED televizorů, příští rok se má prodej zvýšit na 1,7 milionu kusů. Stále to však bude jen zlomek z celkového počtu televizorů, které se mají prodat. V letošním roce se má v celém světě prodat zhruba 250 milionů televizorů všech typů.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.